Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka

08.11.2022 00:00 red

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy alarmuje: niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach poinformował, że zbliża się fala zachorowań na grypę oraz COVID-19.

Zapadalność na grypę gwałtownie wzrosła również w Wielkiej Brytanii, a Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego podkreśla, że liczba przyjęć do szpitala i na oddziały intensywnej terapii z jej powodu rośnie. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podaje informacje, że ponad 1 500 pacjentów z COVID-19 znajduje się w szpitalach, a Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – że 1 806 osób poddano hospitalizacji z powodu ciężkich powikłań pogrypowych. Eksperci Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, wspólnie alarmują: COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić nam wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka. – Najlepszym sposobem, aby zapobiec twindemii są szczepienia – podaje OPZG.

Polska może nie osiągnąć 7% poziomu wyszczepialności populacji

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) informuje, że w ramach cotygodniowych raportów Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Niemcy oraz Wielka Brytania zgłosiły rozprzestrzenienie się wirusa grypy na poziomie regionalnym.

– W Polsce zachorowań również przybywa, a jednocześnie Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano jedynie 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. Dane te mogą oznaczać, że Polska nie osiągnie nawet 7% poziomu wyszczepialności populacji, pomimo wprowadzenia bezpłatnej usługi szczepień przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści z całej Europy (w tym Polski) biją na alarm, aby każda osoba, która ma taką możliwość, zaszczepiła się teraz, ponieważ szczyt zachorowań na COVID-19 i grypę ma dopiero nadejść – podaje OPZG.

Europa nie ma czasu do stracenia

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności z Komisji Europejskiej Stella Kyriakides, dyrektor europejskiego oddziału WHO dr Hans Henri P. Kluge oraz dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób dr Andrea Ammon wystosowali wspólnie oświadczenie w sprawie prowadzenia działań na rzecz szczepień przeciw COVID-19 i grypie przed tegoroczną zimą. Podkreślają w nim, że współwystępowanie obu wirusów narazi osoby z grup ryzyka na ciężki przebiegi choroby oraz śmierć, z prawdopodobieństwem zwiększonej presji zarówno na szpitale, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia, którzy są wyczerpani po prawie trzech latach spędzonych na przeciwdziałaniu pandemii. Ważne jest, aby następujące grupy zostały priorytetowo zaszczepione zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19: pracownicy służby zdrowia, osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby ze współistniejącymi chorobami lub schorzeniami.

– Musimy być gotowi i działać teraz. Nasz przekaz jest prosty: szczepienia ratują życie. Zmniejszają szanse na zarażenie się i ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19 i grypą sezonową. Nie ma czasu do stracenia. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się do szczepień, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, do jak najszybszego zgłaszania się zarówno na szczepienie COVID-19, jak i na szczepienie przeciwko grypie – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Wszystkie ręce na pokład

Specjaliści z Polski również obserwują aktualną sytuację epidemiologiczną i zdrowotną w społeczeństwie. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie. W swoim oświadczeniu eksperci informują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich przedstawicieli środowisk medycznych w promocję oraz wykonywanie szczepień ochronnych. Podkreślają, że w procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. Od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów. Farmaceuci natomiast powinni zachęcać do zaszczepienia się przeciw grypie i COVID-19 w trakcie jednej wizyty, co rekomenduje również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

– Zobowiązaniem każdego z nas – dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych – jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem – apeluje przewodniczący Radu Naukowej OPZG prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

Szczepionki przeciwko grypie bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty przez lekarza) mogą uzyskać:

• kobiety w ciąży,

• osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

• dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,

• osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,

• osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.

OPZG, oprac. (d)

  • Numer: 45 (1592)
  • Data wydania: 08.11.22
Czytaj e-gazetę