Smaczne święta Bożego Narodzenia. Co polecają gospodynie z gminy Kornowac?
W tym roku gospodynie z terenu gminy Kornowac zdradziły nam przepisy na pyszne Boże Narodzenie. Serwowały je w trakcie kiermaszu, który zorganizowano przy boisku KS Kornowac. Wśród świątecznych specjałów są m.in.: tradycyjna moczka i kapusta kiszona.
Pierogi w wykonaniu KGW Łańce. Pezentuje Emilia Wieczorek
Składniki na ciasto (na 100 pierogów): 1 kg mąki, sól, olej, gorąca woda.
Sposób wykonania: do 1 kg mąki dodać olej i sól. Następnie dodać gorącej wody do czasu uzyskania wymaganej konsystencji ciasta. Ciasto cieniutko rozwałkować i wycinać krążki.
Składniki na farsz: 1 kostka masła, 1 kg ziemniaków, 0,5 kg twarogu, 4 cebule sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: ziemniaki ugotować i przecisnąć, tak samo jak twaróg. Cebulę pokroić i przyrumienić na maśle. Połowę dodać do farszu, resztę pozostawić, aby okrasić gotowe pierogi. Farsz wymieszać i nakładać na ciasto. Potem pierogi zawijamy, formujemy falbanki. Gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem soli i oleju aż wypłyną.
Podajemy z cebulką i masłem.
Bigos na sześć osób KGW w Rzuchowie. Poleca Dorota Wieczorek
Składniki: kapusta biała (1 kg), kapusta kiszona (1 kg), mięso wieprzowe – karczek (1 kg), kiełbasa (0,5 kg), boczek wędzony (0,5 kg), grzyby suszone (20 dag), śliwki wędzone (20 dag), przecier pomidorowy (1 słoiczek), liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, papryka słodka, czosnek, cebula, magii.
Przygotowanie: kapustę białą poszatkować, dodać ziele angielskie, posolić i gotować na półmiękko. Tak samo zrobić z kapustą kiszoną, dodając do niej boczek wędzony, liść laurowy i ziele angielskie. Pokrojony karczek podsmażyć na margarynie, dodać przyprawy, cebulę, czosnek i paprykę. Kiełbasę podsmażyć na tłuszczu z cebulką. Grzyby namoczyć w wodzie, a śliwki pokroić. Kapusty odcedzić i połączyć. Dodać usmażone mięso i kiełbasę. Dodać grzyby, śliwki i przecier pomidorowy, całość wymieszać, do smaku dodać magii. Odstawać na dzień.
Moczka polecana przez gospodynie z KGW w Kobyli. Polecają: Wiesława Bochynek, Krystyna Masarczyk i Grażyna Gaszka
Składniki: 7 opakowań pierniczków Katarzynki, orzechy (0,5 kg), migdały (1 kg), rodzynki (1 kg), kompot z agrestu – z owocami (dwa słoiki), kompot ze śliwek – tylko sok (dwa słoiki), suszone śliwki (2 opakowania), cukier do smaku, cytryny (5 sztuki), ciemne kakao (2 opakowania), czekolada (4 sztuki) oraz cukier wanilinowy (5 opakowań). Na zasmażkę należy przygotować masło (2 kostki) oraz mąkę (2 szklanki).
Przygotowanie: pierniki namoczyć w wodzie (5 l), dodać sok ze śliwek, przegotować, dolać kompot agrestowy i pokrojone bakalie. Dalej gotować, dodać cukier wanilinowy. Zrobić zasmażkę: masło roztopić, dodać mąkę i mieszać, dolać wody (około 3 szklanki) i kakao. Rozmieszać, aby nie było grudek. Do gotującej moczki dodać zasmażkę i cały czas mieszać. Zdjąć z pieca. Na koniec dodać sok z cytryny i czekoladę.
Piernik z powidłami w wykonaniu KGW Pogrzebień. Poleca Krystyna Lenort
Składniki: mąka (2 szklanki), cukier (0,5 szklanki) miód (2 łyżki), masło (125 g), jajka (3 sztuki), śmietana (3 łyżki), proszek do pieczenia (1,5 łyżeczki), soda oczyszczona (1,5 łyżeczki), kakao (1,5 łyżeczki), powidła. A także czekolada i orzechy na polewę.
Przygotowanie: masło utrzeć z cukrem, mieszając dodać żółtka, miód, śmietanę, mąkę, całość połączyć z sodą, proszkiem do pieczenia i kakao. Następnie dodać ubite białka i wymieszać. Wykładając na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia piec godzinę w temperaturze 165 stopni C. Później piernik przekroić, posmarować powidłami i oblać czekoladową polewą z posiekanymi orzechami.
Kapusta z grzybami w wykonaniu KGW Kornowac. Prezentuje Barbara Kampka
Składniki: kapusta kiszona, cebula i grzyby (pieczarki, a najlepiej grzyby leśne)
Przygotowanie: kapustę kiszoną ugotować na półmiękko, a cebulę i grzyby pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni. Całość wymieszać.
Najnowsze komentarze