Jeden ambulans na 30000 mieszkańców. Czyli jak to jest, że karetki stoją na parkingu, a po chorego nie ma kto przyjechać
Tłumaczymy w miarę najprostszy sposób, jak funkcjonuje Państwowe Ratownictwo Medyczne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – napisali ratownicy medyczni z Raciborza na Facebooku. To artykuł dla każdego, kto zastanawia się, jak to jest, że na parkingu przed szpitalem stoi kilka karetek, a po osobę poszkodowaną przylatuje śmigłowiec.
Dlaczego nie ma wolnej karetki?
W czasach zaostrzeń kolejnych fal epidemii covid, nasze ambulanse wielokrotnie są stale w trasie. Wbrew pozorom, nie tylko do pacjentów covid jeździmy.
Choć faktycznie to oni pochłaniają najwięcej czasu i zasobów.
Poza wyjazdami do pacjentów covid, mamy sporo wezwań do urazów, wypadków, udarów itp.
Od niemalże 2 lat w naszym szpitalu nie funkcjonuje oddział neurologii. Pozostałe oddziały też wielokrotnie są przepełnione. Wymaga to transportowania pacjentów poza powiat, np. Rybnik, Wodzisław, Żory, Jastrzębie, itd.
Każdy taki wyjazd to kolejne wydłużenie nieobecności ambulansu.
Jak wygląda wyjazd do pacjenta COVID+?
By obsłużyć wyjazd do pacjenta covidowego, zadysponowany zespół musi zastosować specjalną odzież ochronną. Średni czas ubrania takiego wdzianka to 10 minut.
Sama wizyta trwa średnio między 45 minut, a 1,5 godziny, w zależności od ciężkości stanu pacjenta.
Wielokrotnie wyjeżdżamy do osób covid plus, które to nie są w bezpośrednim stanie zagrożenia życia, ale przez swoją jednostkę chorobową zostali niejako wykluczeni przez lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej, czyli swoje przychodnie) z udzielania im pomocy. Lekarze odmawiają wizyt u takich pacjentów, co skutkuje stopniowym pogarszaniem się ich stanu, albo brakiem odpowiedniej porady i zwyczajnie instrukcji, jak sobie radzić. Wówczas to właśnie nasze zespoły pełnią te funkcje.
Mierzymy podstawowe parametry życiowe, zbijamy gorączki, nawadniamy pacjentów, czasem tylko wypisujemy instrukcje jakie leki i jak stosować we własnym zakresie.
Jeśli pacjent wymaga hospitalizacji, wówczas szukamy dla niego wolnego miejsca w jakimkolwiek szpitalu. Niejednokrotnie są to Katowice, Pyrzowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Częstochowa... Sami Państwo oceńcie, ile może trwać taki wyjazd...
Po takiej wizycie zarówno ambulans, jak i zespół ratownictwa medycznego musi przejść dekontaminację.
Polega ona na zamgławianiu wnętrza ambulansu, wraz ze sprzętem, specjalnym środkiem wirusobójczym. Środek ten musi godzinę działać, później ambulans się wietrzy, by ratownicy mogli bezpiecznie wsiąść do karetki, nie ryzykując swoim zdrowiem.
Wszystkie te czynniki łącznie zabierają czas. Średnio min. 3 godziny. Choć zdarzało się i 8.
Dlaczego na parkingu stoi 6 wolnych karetek?
Powiat Raciborski posiada 4 karetki tzw. systemowe.
W Raciborzu stacjonują dwie karetki. Jedna to tzw. PODSTAWOWA, w której jeździ najczęściej 2 ratowników. Druga, tzw. SPECJALISTYCZNA, poza ratownikami lub ratownikiem i pielęgniarką, w jej skład wchodzi lekarz.
W Kuźni Raciborskiej stacjonuje jedna karetka podstawowa.
W Krzyżanowicach stacjonuje jedna karetka, która od stycznia będzie podstawowa.
Szybka matematyka pozwala policzyć, że na około 30 tys. mieszkańców przypada JEDNA karetka. Powiat Raciborski to ponad 130 tys. mieszkańców (faktycznie jest to około 108 tys. – red.). Wystarczy, by w tym samym czasie pomocy wymagały 4 osoby, i 4 karetki są wyłączone z użytku. Wówczas wysyła się do zdarzenia ambulanse z okolicznych powiatów, jednakże wszyscy borykamy się z tym samym problemem, czyli nadmiarem wyjazdów w stosunku do dostępnych zasobów.
Kto odpowiada za taki stan rzeczy? Drodzy Państwo – politycy, m.in. ci, których wybieracie na wyborach. Czyli poniekąd to obywatele decydują, co dla nich ważne. Jak widać, zdrowie jest na szarym końcu. Wybierani politycy w Sejmie ustalają plan na całą Polskę, który wykonują wojewodowie. To od nich poniekąd, ale też od MZ i NFZ zależy, ile ambulansów zostanie zakontraktowanych na dany rejon. Zatem wszelkie uwagi co do ilości karetek kierować należy w pierwszej kolejności właśnie tam.
Wracając do tzw. 6 wolnych karetek z parkingu:
• 2 x fiat ducato, to stare karetki, które po zakupie obecnych odeszły na emeryturę. Okresowo służą nam jako karetki transportowe, którymi odwozimy pacjentów niesamodzielnych do domu.
• 1 x renault master to zapas dla ewentualnej podmiany karetek systemowych. Wystarczy niewielka usterka, stłuczka, awaria noszy, cokolwiek. Wówczas przekładamy cały sprzęt do auta zapasowego.
• 1 x VW crafter to także zapas dla ewentualnego szybkiego przełożenia się z karetki systemowej.
• 1 x fiat doblo to małe auto pasażerskie, którym dokonujemy szybkich przewozów krwi, ewentualnie wozimy pielęgniarkę lub lekarza z nocnej i świątecznej opieki, na wizyty domowe.
• 1 x renault trafic to auto służące do przewożenia pacjentów covid + między małym budynkiem oddziału zakaźnego szpitala, a dużym budynkiem, celem wykonania np. RTG lub TK.
Czy jeździmy tylko do nieszczepionych?
Główne interwencje do pacjentów covidowych, to niestety pacjenci niezaszczepieni. Ok 80 – 90% wyjazdów wymagających naszej interwencji to osoby z trudniejszym przebiegiem covid, co wiąże się z brakiem szczepienia.
To, że prowadzimy sobie taką statystykę, nie oznacza, że komukolwiek odmawiamy pomocy. Jesteśmy dla wszystkich, jednakże apelujemy o rozsądek.
Tak jak pacjentowi, który palił papierosy i ma raka płuc, nie odmawiamy pomocy, tak osobie z covid, która się nie zaszczepiła – pomocy odmawiać nie będziemy.
Jednakże z faktu na wszystko powyższe, odnośnie wysiłku włożonego w pacjenta covid, apelujemy o rozwagę i przemyślenie kwestii szczepienia raz jeszcze.
Jak uzyskać pomoc?
Drodzy pacjenci! Wzywamy ambulans tylko w stanie bezpośredniego zagrożenia życia! Jeśli jesteście państwo mobilni, macie nadciśnienie, skończyły się leki, trzeba antybiotyk czy kroplówkę, wówczas należy kontaktować się z lekarzem POZ lub lekarzem Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. W Raciborzu NiŚPL funkcjonuje codziennie od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta. Jeśli pacjent jest leżący, można zamawiać wizyty domowe.
Telefony kontaktowe:
• 538 169 529
• 538 169 530
Mam covid, gorączkę, kaszel, brak apetytu, co robić?
Jeśli masz potwierdzony wynik dodatni, a nie doskwiera ci uporczywa duszność. Masz pulsoksymetr i wyniki wskazują saturację powyżej 90% bez odczucia duszności, to przede wszystkim zachowaj spokój.
Poproś bliskich o zakupienie leków bez recepty lub jeszcze dziś, póki jesteś zdrowy, zaopatrz się w te leki!
– PYRALGINA 500 mg (jeśli nie jesteś uczulony). Zażywaj w razie gorączki, zgodnie z ulotką.
– PARACETAMOL (APAP) 500 mg. Zażywaj w razie gorączki, zgodnie z ulotką. Możesz łączyć z pyralginą, jeśli temperatura nie chce spadać tylko po zastosowaniu jednego z tych leków.
– WITAMINA D 2000j. Zażywaj zgodnie z ulotką. Przez pierwsze 2 tygodnie infekcji ewentualnie podwój dawkę. Później przez okres jesienno-zimowy zażywaj zgodnie z ulotką.
– WITAMINA C 500 mg. Zażywaj zgodnie z ulotką.
– THIOCODIN w razie kaszlu. Zażywaj zgodnie z ulotką.
– Rób sobie inhalacje, nawilżaj drogi oddechowe, szczególnie rano i wieczorami.
–PIJ WODĘ! Minimum 2 – 3 litry na dobę.
Wszystkim nam zależy, by wszystko wróciło do normalności. Prosimy Was o wyrozumiałość i nierozsiewanie niepotrzebnych plotek.
Bądźcie zdrowi!
Ratownictwo Medyczne Racibórz
Najnowsze komentarze