Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Radny o usterkach w tworkowskim parku. Co na to urząd?

30.11.2021 00:00 red

Oliwer Huptaś, radny z Tworkowa, doszukał się problemów z ciekami wodnymi w ogrodzie mieszczącym się przy tamtejszym pałacu. Swoje obserwacje udokumentował na zdjęciach i podzielił się nimi z urzędnikami.

Woda, która znika i uszkodzony brzeg

Radny Huptaś z Klubu Radnych Mieszkańców Gminy Krzyżanowice w interpelacji poprosił o udzielenie informacji czy wszystkie wykonane cieki wodne w ramach rewitalizacji parku w Tworkowie działają prawidłowo i służą zgodnie z przeznaczeniem. Zaciekawił się również, czy stan techniczny położonej kostki w zbiorniku wodnym jest właściwy.

Radny napisał, że woda wypływająca ze studzienki przy basenie i odprowadzana dedykowanymi ciekami wodnymi do niecki wodnej znika po drodze, w wyniku czego zbiornik nie jest napełniony. Zauważył również, że brzegi stawu wodnego zabezpieczone za pomocą kostki granitowej są uszkodzone. Ponadto dostrzegł, że woda wypływająca ze studzienki w centrum parku znika po drodze do stawu.

– Obecny stan cieków wodnych oraz niecki wodnej uniemożliwiają mieszkańcom korzystanie z urządzeń w przeznaczonym zakresie – stwierdził. Swoje obserwacje udokumentował fotograficznie, a dla porównania przedstawił stan podobnej inwestycji zrealizowanej w czeskiej miejscowości – Bělá.

Problem znany od września

Wójt udzielił krótkiej odpowiedzi, w której napisał, że problem w urzędzie znany jest od września. – Pismem z dnia 1 października 2021 roku przekazano nasze uwagi do wykonawcy, który zobowiązał się do usunięcia usterek na przełomie listopada i grudnia – odpisał wójt Grzegorz Utracki.

Spora inwestycja

Rewitalizacja parku to inwestycja, którą Urząd Gminy w Krzyżanowicach realizował, kiedy zmian doczekały się również ruiny zamku. W przypadku parku zadanie objęło m.in. uporządkowanie całej substancji roślinnej, głównie istniejących drzew i krzewów. Zaplanowano roboty pielęgnacyjne istniejącego w formie szczątkowej starodrzewia jak również przycinkę i formowanie kilkudziesięcioletnich samosiejek rosnących na terenie parku. Przewidziano również wycinkę drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu, a także wykarczowanie części młodszych drzewek, które w niekontrolowany sposób agresywnie porastały niektóre obszary parku.

(mad)

  • Numer: 48 (1543)
  • Data wydania: 30.11.21
Czytaj e-gazetę