Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Krzanowice bez placówki wsparcia dziennego. Co dalej?

03.11.2021 00:00 red

Drugi konkurs ogłoszony przez burmistrza Krzanowic Andrzeja Strzedullę na prowadzenie placówki wsparcia dziennego zakończył się niepowodzeniem, bo nie wpłynęła żadna oferta. – W tym roku już nie będziemy organizowali konkursu po raz trzeci, zadanie zostaje nierozstrzygnięte – mówi włodarz. Jak więc osoby potrzebujące wsparcia je otrzymują?

Trwa dyskusja

Burmistrz wskazuje, że jeśli chodzi o przyszły rok, to możliwych jest kilka rozwiązań, wśród których wylicza: kolejną próbę poszukiwania podmiotu społecznego, który zajmie się tym zadaniem w imieniu gminy, albo zajmie się tym samorząd poprzez wydzielenie jednostki bądź Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzanowicach. – Musimy przeprowadzić konsultacje i przekalkulować temat. No i zdecydować, w jakiej formie świetlice prowadzić w przyszłym roku – stwierdził na sesji rady miejskiej Andrzej Strzedulla.

Placówka wsparcia dziennego przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, niewydolnych wychowawczo, przeżywających trudności w prawidłowym funkcjonowaniu oraz wypełnianiu funkcji rodzicielskich i wychowawczych. Placówka ma udzielać pomoc w przezwyciężaniu u nich dysfunkcji, jak również poprzez wzmacnianie prawidłowych umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. W konkursach ogłoszonych przez gminę, samorząd na to zadanie chciał przeznaczyć 27 tys. złotych.

Samorząd nie rozstrzygając zadania, pozostał bez placówki wsparcia dziennego do końca 2021 roku.

Przez dziewięć lat

Burmistrz w rozmowie z Nowinami przypomina, że placówka wsparcia dziennego funkcjonująca na terenie gminy rozpoczęła swą działalność w 2012 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

– Gmina Krzanowice, jako jedna z nielicznych gmin powiatu raciborskiego realizowała to zadanie nieprzerwalnie przez 9 lat. Od roku 2015, realizację tego zadania zlecano na podstawie art. 190 ww. ustawy w drodze otwartego konkursu ofert organizacjom pożytku publicznego. Corocznie do konkursu przystępowało jedynie stowarzyszenie „Razem dla Wojnowic”, które prowadziło placówkę do ubiegłego roku włącznie. Niestety sytuacja, w jakiej ostatnio się znajdujemy, okres pandemii, obostrzeń, odcisnął swoje piętno także na działalności tego rodzaju placówek. W efekcie czego, w bieżącym roku zarząd organizacji podjął decyzję o nieprzystępowaniu do konkursu – mówi.

Andrzej Strzedulla argumentuje, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej daje inne możliwości prowadzenia tego typu placówki, np. bezpośrednio przez gminę czy też jej jednostkę organizacyjną. – Aktualnie jesteśmy więc na etapie analizy takich rozwiązań – stwierdza.

Co z pomocą?

Włodarz ponadto podkreśla, że gmina nie pozostaje obojętna wobec dzieci z rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze, do których była skierowana pomoc w formie placówek wsparcia dziennego. – Rodziny te otrzymują pomoc w formie wsparcia asystenta rodziny, który jest zatrudniony przez gminną jednostkę organizacyjną, czyli GOPS w Krzanowicach. Dzieci otrzymują też pomoc np. w odrabianiu zadań domowych w świetlicach szkolnych. Ponadto w Punkcie Konsultacyjnym w Krzanowicach, zatrudniliśmy pedagoga, który udziela wsparcia psychopedagogicznego dzieciom i młodzieży zamieszkałej na terenie gminy Krzanowice, pochodzącej z rodzin z problemem alkoholowym, narkomanii, niewydolnych wychowawczo oraz dzieciom i młodzieży przejawiającym trudności wychowawcze, związane z koniecznością reorganizacji życia rodzinnego w związku z nauczaniem w trybie on-line, kwarantanną lub izolacją członków rodziny. Tego typu wsparcie udzielane jest także rodzicom tych dzieci – dodaje burmistrz Strzedulla.

(mad)

  • Numer: 44 (1539)
  • Data wydania: 03.11.21
Czytaj e-gazetę