Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Bliżej po wsparcie. Krzyżanowice i Kornowac z punktem „Czyste Powietrze”

25.05.2021 00:00 red

Oba urzędy poinformowały o podpisaniu porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dwie gminy

To kolejne gminy powiatu raciborskiego, gdzie będą działać takie punkty. – Gmina Krzyżanowice podpisała porozumienie w sprawie organizacji punktu konsultacyjnego realizacji Programu „Czyste Powietrze”, wspólnej inicjatywy WFOŚ i Gminy Krzyżanowice. Porozumienie podpisali Adam Lewandowski, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. Podczas podpisania obecna była pani senator Ewa Gawęda, która aktywnie wspiera samorządy lokalne w tworzeniu takich punktów – napisano w komunikacie.

Urzędnicy z Kornowaca podkreślają natomiast, że dzięki podpisanemu porozumieniu mieszkańcy gminy będą mieli łatwiejszy dostęp do składania wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego w ramach programu „Czyste Powietrze”. – A wszystko po to, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – dodano. Z ramienia gminy porozumienie podpisał wójt Grzegorz Niestrój, natomiast WFOŚiGW w Katowicach reprezentował wiceprezes Lewandowski. Obecni byli również: senator Ewa Gawęda oraz poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Co to za program?

„Czyste Powietrze” to program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Dedykowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W ramach programu można sięgnąć po środki na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. – Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(mad)

  • Numer: 21 (1516)
  • Data wydania: 25.05.21
Czytaj e-gazetę