środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Fake newsy dotarły do naszego regionu

01.12.2020 00:00 red

Kolumna wojskowa jadąca w kierunku Raciborza, aby zbudować tam szpital zakaźny, smutne wieści o śmierci szanowanego trenera piłki nożnej z Rybnika, czy protest pracowników raciborskiego szpitala przeciw „PLANdemii”. Brzmi interesująco? A jakże! Jest tylko jedno „ale” – wszystkie te wiadomości, które w ostatnich miesiącach krążyły w mediach społecznościowych, są... fałszywe.

Fałsz: Wojsko jedzie na Racibórz

Gdy w marcu tego roku opinia publiczna w całej Polsce skupiona była na rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem, a władze podjęły decyzję o utworzeniu sieci szpitali jednoimiennych, przeznaczonych dla leczenia zakażonych oraz chorych na COVID-19 osób, komunikatorem WhatsApp rozsyłany był krótki film przedstawiający wojskowy transport przejeżdżający przez niewielką miejscowość. Film opatrzony był opisem, że to wojsko zmierzające do Raciborza, aby otoczyć szpital w Raciborzu i dopilnować przekształcenia lecznicy w placówkę zakaźną. Tylko bardzo uważny odbiorca zdołał dostrzec oznaczenia holenderskiej armii na ciężarówkach oraz nieznaczne różnice w architekturze budynków, które odróżniały je o od tych w naszym regionie.

Fałsz: Śmierć trenera

W październiku tego roku komunikatorem Messenger rozsyłane było czarno-białe zdjęcie trenera ROW 1964 Rybnik Rolanda Buchali. Zdjęcie opatrzone było znakiem nowiny.pl, a dołączony do niego link miał odsyłać do artykułu w naszym portalu. Ścieżka dostępowa sugerowała, że w Nowinach ukazał się artykuł opatrzony tytułem „Tragedia dla rybnickiej piłki. Nie żyje Roland Buchala”, jednak po kliknięciu w link przeglądarka informowała o braku strony o podanym adresie. Jedna z naszych Czytelniczek zwróciła się do nas z pytaniem, czy to prawda. Poinformowaliśmy ją, że cała wiadomość – zdjęcie oraz link – zostały spreparowane przez nieznaną nam osobę i są fałszywe, bo pan Roland Buchala żyje i ma się dobrze i co za tym idzie – w naszym portalu nie mógł i nie ukazał się artykuł informujący o jego śmierci.

Fałsz: Pielęgniarki przeciw PLANdemii

Kolejna fałszywa wiadomość, która była rozpowszechniana w ostatnich miesiącach również miała formę wizualną. Zdjęcie przedstawiało trzy pielęgniarki i jednego pielęgniarza w maskach do nurkowania. Jedna z pań trzymała w rękach kartkę opatrzoną napisami: „Szumowski zaprasza nas na Kanary, maski już mamy”, „FB: #STOP PLANdemii Racibórz i Powiat Raciborski”. Odkładając na bok kwestię zapatrywań personelu medycznego na działania byłego ministra zdrowia, warto zwrócić uwagę na zestawienie pielęgniarek z informacją, że czegoś takiego jak epidemia koronawirusa nie ma, że jest to tzw. PLANdemia. Dopiero przy znacznym przybliżeniu zdjęcia widać, że oryginalny napis na kartce został wymazany, a autor tego „fake newsa” zastąpił go własnym, wprowadzonym na komputerze. Przybliżając zdjęcie można również odczytać napis na fartuchu jednej z pielęgniarek: Szpitale Tczewskie S.A. W ten sposób modyfikując jedno zdjęcie, wprowadzono do obiegu kilka fałszywych informacji, m.in. o miejscu pracy personelu medycznego, a także o rzekomym sprzeciwie tegoż personelu wobec tzw. PLANdemii.

W tym miejscu zwracamy się do naszych Czytelników z apelem, abyście na bieżąco kierowali do nas wszystkie informacje, które z jakichś powodów wydadzą wam się fałszywe. Piszcie do nas na adres: portal@nowiny.pl. Możecie również skorzystać z formularza kontaktowego na Facebooku (www.facebook.com/nowiny).

(żet)


Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA”.

  • Numer: 48 (1491)
  • Data wydania: 01.12.20
Czytaj e-gazetę