Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Rafako wybudowało najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce

24.11.2020 00:00 red

Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie pracuje w polskim systemie elektroenergetycznym. Będzie zaopatrywać w prąd 2,5 miliona mieszkańców południowej Polski. Zarówno inwestor – firma Tauron, jak i wykonawca – Rafako, zapewniają, że zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Lepszy dla środowiska

– Tauron odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne Polski. Blok 910 MW będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, stanowiącego zabezpieczenie dla źródeł odnawialnych. Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe. Uwolnione środki finansowe skierujemy na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych – mówi wiceprezes Tauronu.

Nowy blok energetyczny jest jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa, emisje dwutlenku siarki oraz tlenków azotu będą niższe o ponad 80%, natomiast emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o około 31%. Ponadto blok nie będzie wymagał składowania ubocznych produktów spalania – popiołów, gipsu czy żużlu. Zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym.

– Potwierdziliśmy wiarygodność Rafako jako jednej z wiodących firm budownictwa energetycznego i przemysłowego w Polsce, która profesjonalnie zarządza złożonymi projektami biznesowymi – mówi z kolei wiceprezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki, podkreślając, że końcowy etap budowy prowadzony był w trudnym okresie pandemii.

Rok po terminie

Blok został oddany do eksploatacji niemalże rok po pierwotnym terminie. Tak znaczne wydłużenie prac miało związek m.in. z awarią, do której doszło na przełomie stycznia i lutego 2020 r., w trakcie podłączania nowego bloku energetycznego do sieci. 13 listopada 2020 r.

Tauron i Rafako S.A zawarły ugodę, która reguluje wzajemne rozliczenia związane z realizacją inwestycji. Strony zrzekły się wzajemnych roszczeń, które wystąpiły w trakcie realizacji kontraktu do dnia podpisania ugody. Rafako wykona dla Tauronu dodatkowe prace, w tym optymalizujące działanie bloku. Dodatkowo, o pół roku (do 36 miesięcy), zostanie wydłużona gwarancja techniczna na część wysokociśnieniową kotła. Wykonawca udzieli też licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są objęte kontraktem. Ugoda jest wynikiem mediacji prowadzonej przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Ugoda wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez sąd.

Wynagrodzenie Rafako wyniesie łącznie 4,6 mld zł.

(ż)

  • Numer: 47 (1490)
  • Data wydania: 24.11.20
Czytaj e-gazetę