Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ekshumacje na Jeruzalem. Eksperci z IPN poszukują szczątków ofiar komunizmu

17.11.2020 00:00 red

Celem ekshumacji jest odnalezienie straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu członków oraz współpracowników Podziemia Niepodległościowego.

Od 2 listopada Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace poszukiwawcze na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Celem badań jest odnalezienie szczątków 15 ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947 – 1952, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego, współpracowników podziemia, członka antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiary przymusowej kolektywizacji wsi.

Wszyscy oni byli osadzeni w raciborskim zakładzie karnym, który po wojnie funkcjonował jako Więzienie Centralne. Przyjmowano do niego skazańców z całej Polski, w tym więźniów politycznych. W latach 1945 – 1956 wielu osadzonych zmarło, m.in. z powodu epidemii gruźlicy, trudnych warunków bytowych połączonych z przepełnieniem więzienia. Część zmarłych więźniów pochowano na tyłach cmentarza Jeruzalem. Choć z czasem zatarły się rzędy oraz numeracja grobów, to przez lata szczątki zmarłych spoczywały w pierwotnym ułożeniu.

– Biuro Poszukiwań i identyfikacji IPN stanęło zatem przed rzadką okazją odnalezienia w jednym miejscu np. uczestników słynnych akcji zbrojnych na Kielce z sierpnia 1945 r. i Radomsko z kwietnia 1946 r.; partyzanta plutonu KWP-NSZ „Wędrowiec” i specjalisty od ucieczek rodem z poakowskiej „Organizacji Makopola”; żołnierza kpt. Hedy „Szarego” i bliskiego współpracownika st. sierż. Dziemieszkiewicza „Roja” – ofiar komunizmu z Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Ziemi Sandomierskiej, Łódzkiej i Górnego Śląska - informuje Adam Kondracki z Instytutu Pamięci Narodowej.

(IPN) (żet)


Kto spoczywa na Jeruzalem

Wśród pochowany na cmentarzu Jeruzalem żołnierzy Podziemia Niepodległościowego znajdują się Józef Jankowski, Ryszard Chrzanowski, Wacław Laskowski i Jan Kwak.

  • Numer: 46 (1489)
  • Data wydania: 17.11.20
Czytaj e-gazetę