EKONOWINY: Rakotwórczy węgiel w organizmach dzieci z Rybnika
Dzieci z Rybnika są narażone na kontakt z rakotwórczym czarnym węglem i to pięć razy bardziej niż dzieci z Francji, jak wynika z polsko-francusko-belgijskich badań.
10 października podczas konferencji zorganizowanej przez Rybnicką Radę Kobiet, przedstawione zostały wyniki badań prowadzone przez epidemiologa profesora Tima Nawrota. – Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem – powiedział naukowiec. Badania polegały na porównaniu stężeń tak zwanego „czarnego węgla” w moczu dzieci z Rybnika i Strasburga. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach.
Badanie jest owocem współpracy rybnickich działaczy – w tym Rybnickiej Rady Kobiet – francuskiego filmowca, Martina Boudota oraz belgijskiego epidemiologa prof. Tima Nawrota z Hasselt University. Boudot przyjechał w lutym 2020 do Rybnika, żeby pobrać próbki moczu od 26 dzieci. To samo zrobił w Strasburgu we Francji. Próbki trafiły do prof. Nawrota, który dokładnie je zbadał. Z badania wynika, że stężenie „czarnego węgla” u polskich dzieci było nawet dziewięciokrotnie wyższe niż u rówieśników z Francji, a pięciokrotnie wyższe niż dzieci z Belgii. Wyniki badań zostały przekazane ministrowi środowiska i klimatu Michałowi Kurtyce.
(eco)
Najnowsze komentarze