W skrócie
Powiat
Kornowac
Śmieciarka przyjedzie później
– Informujemy, że w związku ze zwiększoną liczbą osób objętych kwarantanną i izolacją z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 mogą wystąpić opóźnienia w odbiorze odpadów komunalnych – podał w komunikacie Urząd Gminy w Kornowacu. Urzędnicy informują, że otrzymali zapewnienie od firmy realizującej usługę odbioru odpadów komunalnych o wdrażaniu nowych rozwiązań zapewniających ciągłość obsługi, pomimo braków kadrowych wywołanych absencjami zdrowotnymi pracowników. – Wszelkie opóźnienia będą realizowane w najbliższym możliwym terminie – zapewniają w urzędzie, jednocześnie prosząc o wyrozumiałość. Mieszkańcy reklamacje związane z odpadami oraz inne kwestie mogą zgłaszać pod numerem telefonu 32 430 10 37 wew. 112 oraz mejlowo: reklamacje.odpady@kornowac.pl.
Nędza
Kasa na książki
Gmina Nędza z sukcesem złożyła wniosek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. W efekcie do książnicy trafiło wsparcie finansowe w wysokości 12 000,00 zł.
Krzyżanowice
Odra dla Odkrywców
Gmina Krzyżanowice wspólnie ze swoim czeskim partnerem Gminą Szylerzowice realizuje projekt pod nazwą „Odra dla Odkrywców”. W ramach projektu powstała aplikacja mobilna oraz publikacja książkowa. Pierwszy owoc transgranicznej współpracy można pobrać na swój telefon. Książka z kolei dostępna jest w internecie na stronie urzędu gminy, a dla osób, które wolą wersję papierową przygotowano egzemplarze do odbioru w Urzędzie Gminy Krzyżanowice wraz z gadżetami promocyjnymi. Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP. Całkowite wydatki kwalifikowalne to 33 635 euro, dofinansowanie wynosiło natomiast 28 589,75 euro.
Kuźnia Raciborska
Sala przenosząca w czasie
W odremontowanych w ubiegłym roku pomieszczeniach piwnicznych w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej powstała „Kapsuła czasu”, którą oficjalnie otwarto 14 października w Dzień Edukacji Narodowej. – Przenosi ona każdego, kto przekroczy jej progi w świat szkoły sprzed 30, 40 czy 50 lat – podają urzędnicy z Kuźni Raciborskiej. W sali można zobaczyć pierwszą tablicę interaktywną, tablicę, po której pisało się kredą, adapter, rzutnik filmowy, telefon (w którym numer się wykręca, a nie wystukuje), ławkę uczniowską i tabla uczniów sprzed lat. – Pozwala także poznać kanon ówczesnych lektur i spróbować napisać coś na tabliczce albo na maszynie do pisania – informują urzędnicy, zachęcając do podróży w czasie.
Najnowsze komentarze