Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Cała Polska w czerwonej strefie, nauczanie zdalne od IV klasy podstawówki

27.10.2020 00:00 red.

Informujemy o najnowszych obostrzeniach sanitarnych wprowadzonych w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

– Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował około tysiąca, dzisiaj zbliża się do 15 tysięcy dziennie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas zwołanej 23 października konferencji prasowej.

Nauczanie zdalne od czwartej klasy

Premier poinformował, że od 24 października cała Polska zostanie czerwoną strefą. Ponadto zajęcia w szkołach podstawowych w klasach IV – VIII prowadzone będą w trybie zdalnym. – To jest bardzo potrzebne, aby przerwać łańcuch transmisji – powiedział premier.

W godzinach 8.00 – 16.00 dzieci i młodzież (do 16. roku życia) będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych.

Gastronomia tylko na wynos/dowóz

Ponadto na 2 tygodnie ograniczona zostanie działalność lokali gastronomicznych. Będą one mogły przygotowywać posiłki na wynos i dowóz. Możliwe, że okres obowiązywania tego obostrzenia zostanie przedłużony.

Premier zapowiedział również przedstawienie dodatkowego programu wsparcia branż, które zostaną najbardziej dotknięte kryzysem. Dotyczyć to będzie m.in. branży fitness oraz gastronomicznej.

Zakaz zbiorowisk

Zakazuje się również wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej pięciu osób. – Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń – dodał M. Morawiecki.

Apel do seniorów

Premier poprosił również seniorów powyżej 70. roku życia, aby nie opuszczali domów, gdyż to właśnie oni są najbardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19. Ponadto zawieszona zostaje działalność sanatoriów.

– Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program Wspieraj Seniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – powiedział M. Morawiecki.

Jeśli te obostrzenia nie przyniosą rezultatu, wówczas konieczne będzie sięgnięcie po kolejne restrykcje ograniczające życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.

Co z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych?

Pytany przez dziennikarzy premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja w sprawie ewentualnego ograniczenia wstępu na cmentarze zostanie podjęta w przyszłym tygodniu. Jednocześnie szef rządu zaapelował, aby odwiedzać groby w terminach innych niż 1 listopada, tak aby uniknąć tłoku.

(żet)


Pytania dziennikarskie zadane na konferencji premiera i ministrów

• Czy będą następne ograniczenia?

– Takie decyzje będą podejmowane najwcześniej po tygodniu obserwacji, a nawet później po 10 – 14 dniach.

• Czy będą rekompensaty dla branży gastronomicznej i fitness?

– Tak, planowany jest program rekompensat. Jak powiedział premier Morawiecki „branże te zostaną w trybie konsultacji w odpowiedni sposób przeanalizowane” i w ciągu najbliższych dni zaprezentowane zostaną szczegóły. Dla 31 rodzajów prowadzenia działalności będą instrumenty wsparcia, np. zwolnienia z ZUS i środki na postojowe, a także propozycje długoterminowych rozwiązań na restrukturyzacje i wsparcie działalności gospodarczej.

• Czy są twarde dane, że gastronomia to szczególne źródło zakażeń?

– Nie są przeprowadzane takie badania, ale wyraźnie przemawiają za tym liczby zakażeń po weselach. To imprezy w zamkniętym gronie, gdzie jedna osoba bezobjawowa może spowodować kilkanaście zakażeń.

• Jakie dalsze restrykcje związane z gospodarką przewiduje rząd?

– To co wprowadza rząd, to środki zapobiegawcze, żeby nie rozprzestrzeniała się pandemia. Premier stwierdził: musimy się nauczyć żyć z pandemią, aż do wynalezienia szczepionki. Co najmniej rok możemy się z nią zmagać. Od dyscypliny społecznej zależy kształt życia gospodarczego.

• Czy zakaz odbywania spotkań w gronie powyżej 5 osób dotyczy wszyskich?

– Ta reguła obowiązuje wszędzie, żeby jej egzekwowalność była prosta dla policji czy służb.

• Czy przekaz do seniorów, by zostali w domu to prośba czy nakaz?

– To apel o pozostanie w domu, „gorąca prośba” rządzących. Należy ograniczyć odwiedziny u ludzi starszych, spotykać się z nimi krótko i przy zachowaniu odległości.


W rozporządzeniu opublikowanym po konferencji wskazano, że w obecnych okolicznościach dopuszcza się jedynie wyjścia po niezbędne zakupy czy do kościoła; senior musi uzasadnić konieczność opuszczenia domu w razie kontroli służb.

  • Numer: 43 (1486)
  • Data wydania: 27.10.20
Czytaj e-gazetę