Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Pięć firm dołączyło do grona Filarów Ziemi Raciborskiej

12.11.2019 00:00 red

Krawiecka „Jedność”, Ekoland, Evegs, Mechanika Pojazdowa Zygmunta Piniora, Lanex oraz Hubert Skornia to laureaci tegorocznej edycji nagrody Filar Ziemi Raciborskiej.

Galę zorganizowano w piątkowy wieczór 8 listopada w Hotelu „Racibor”. W uroczystości wzięła udział śmietanka towarzyska Raciborza i okolic, m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, starosta Grzegorz Swoboda, wiceprezydenci Raciborza Michał Fita i Dominik Konieczny, wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, wójt gminy Rudnik Piotr Rybka, radni, rektor PWSZ Ewa Stachura, dyrektorzy szkół, a także prezesi i właściciele firm.

Filary Ziemi Raciborskiej są wręczane od dziesięciu lat z inicjatywy Raciborskiej Izby Gospodarczej. Gości powitał prezes RIG Tadeusz Ekiert. Następnie głos zabrał przewodniczący rady nadzorczej RIG Roman Majnusz. – Mam nadzieję, że członkowie kapituły nagrody i w tym roku wybrali dobrze – powiedział R. Majnusz.

Biznes nie stoi w miejscu

W kategorii firma nagrody trafiły do Krawieckiej „Jedności”, a także przedsiębiorstw Evegs oraz Ekoland Mariola Studnic. – Dziękuję kapitule za tak zacną nagrodę. Myślę, że spółdzielnia działając 73 lata zasłużyła na nią. Ja pracowałem w spółdzielni przez 43 lata. Nie było łatwo. Kiedyś pracowali ludzie, dzisiaj mamy też maszyny, ale ręka ludzka musi w tym być – powiedział prezes senior „Jedności” Maciej Doniec odbierając statuetkę.

Nagrodę dla firmy Ekoland odebrał Marian Studnic. – Dziękuję kapitule za docenienie naszej firmy. Myślę, że ta statuetka jest podziękowaniem, ale też mobilizacją do dalszego rozwoju firmy. Ta nagroda jest nie tylko dla żony i dla mnie, ale również dla wszystkich naszych pracowników – powiedział M. Studnic.

Trzeci Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii „firmy” powędrował do przedsiębiorstwa Evegs. – Firmy Evegs nie widać w Raciborzu, ale to dlatego że my pracujemy dla przemysłu. Może bardziej znają nas na Słowacji, w Niemczech, w Czechach, w Warszawie, ale pracujemy tutaj, tutaj płacimy podatki i przyczyniamy się do rozwoju Raciborza – powiedziała prezes Ewa Leszczyńska odbierając nagrodę.

Zapasy to dla niego wszystko

W kategorii „rzemiosło” wyróżniono Mechanikę Pojazdową Pinior Zygmunt. Nagrodę Filar Ziemi Raciborskiej odebrali Monika i Zygmunt Piniorowie, którzy wraz z synem Martinem prowadzą firmę. – Chciałem podziękować mojej rodzinie, żonie i wszystkim, którzy przyczynili się do wręczenia nam tej pięknej nagrody – powiedział Z. Pinior dzierżąc w ręce statuetkę.

Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii społecznej powędrował do Huberta Skorni – współzałożyciela, zawodnika, trenera oraz wieloletniego prezesa LKS „Dąb” Brzeźnica. – Myślę, że porządnym filarem dla Ziemi Raciborskiej był klub „Dąb” Brzeźnica, bo zdobywaliśmy medale na mistrzostwach Polski i Europy – powiedział laureat nagrody, dla którego zapasy to całe życie.

Nagrodę w kategorii współpracy transgranicznej wręczono czeskiej firmie Lanex a.s.

– Raciborscy przedsiębiorcy to duża wspólnota i niezmiernie istotny element wspólnoty samorządowej Raciborza. To państwo budujecie kapitał tego miasta. Filary są ciężkie, ale nie takie ciężary musi dźwigać przedsiębiorca – powiedział wiceprezydent Michał Fita, deklarując otwarcie miasta na współpracę z biznesem.

Uroczystość zwieńczył koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej RCK.

(żet)


Krótka charakterystyka nagrodzonych firm:

Krawiecka Jedność – założona w 1946 r. w Pietrowicach Wielkich jako spółdzielnia. Firma ma na swoim koncie współpracę z takimi potęgami jak Hugo Boss czy Pierre Cardin. Krawiecka Jedność od dziesięciu lat współpracuje z marką odzieżową Gamatex. Odzież z Pietrowic Wielkich trafia do ponad czterystu sklepów w Polsce i za granicą. Obecnie firma zatrudnia 130 osób.

Ekoland Mariola Studnic – firma powstała w 1993 roku. Początkowo działalność przedsiębiorstwa skupiała się na odbiorze odpadów od mieszkańców gminy Krzyżanowice, a następnie również sąsiednich gmin. Kolejne lata to rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa o selektywną zbiórkę odpadów, usługi budowlane oraz transportowe. Ekoland ma na swoim koncie m.in. budowę obwodnicy Zabełkowa, remont drogi krajowej nr 78 oraz wykonawstwo wielu placów i parkingów.

Evegs – producent pasteryzowanej masy jajecznej bez konserwantów chemicznych, dodatków oraz polepszaczy. Siedziba firmy mieści się przy ul. Grzonki w Raciborzu.

Mechanika Pojazdowa Pinior Zygmunt – warsztat działa od 1991 roku, świadcząc wszelkie naprawy samochodów – w szczególności z koncernu VAG – dla klientów indywidualnych, małych oraz dużych przedsiębiorstw. Firmę prowadzą Zygmunt oraz Monika Piniorowie wraz z synem Martinem. Przedsiębiorstwo należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Na przestrzeni lat firma państwa Piniorów wyszkoliła 70 uczniów.

Hubert Skornia – współzałożyciel, zawodnik, trener oraz prezes LKS „Dąb” Brzeźnica. Patrząc na imponujący dorobek medalowy klubu trudno uwierzyć, że w pierwszych latach istnienia „Dębu”, zawodnicy trenowali na... trocinach przykrytych plandeką. – Ja nawet w nocy myślę o zapasach. Dla mnie sport jest wszystkim. Gdy przychodzę do klubu, to odpoczywam. Zapasy mnie wychowały, zapasy są dla mnie wszystkim – mówi Hubert Skornia.

Lanex a.s. – czeska firma specjalizująca się w produkcji tkanin technicznych.

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę