Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Rondo Żołnierzy Niezłomnych z wysokim masztem na flagę narodową

05.11.2019 00:00 red.

Flaga Polski będzie powiewać na maszcie już podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W środę 30 października na placu Mostowym w Raciborzu rozpoczęto wykonanie podbudowy masztu. Maszt zostanie zamontowany w ciągu najbliższych dni, tak aby 11 listopada podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości powiewała już na nim flaga narodowa. Będzie mierzył 12 metrów wysokości. Koszt dostawy i umocowania masztu to 10 455 zł. Prace wykonuje firma Bruki Trawiński.

– Nie ukrywam, że miałem taki pomysł, ale nie chciałbym tego zawłaszczać. Gdy przyszedłem do urzędu okazało się, że ta sprawa jest już w toku. Byłem miło zaskoczony i oczywiście nie stawiałem temu przeszkód – mówi prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Początki przedsięwzięcia sięgają września 2018 r., gdy ówczesny radny miejski Wiesław Szczygielski złożył interpelację w sprawie posadowienia masztu na rondzie Żołnierzy Niezłomnych. – Uważam, że miejsce jest jak najbardziej trafne i uświetni nie tylko obchody Święta Niepodległości, ale również zaznaczy sens walki Żołnierzy Wyklętych – interpelował radny.

Ówczesny prezydent Mirosław Lenk odpowiedział, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie konieczne będzie rozeznanie dotyczące kosztów postawienia masztu, a także pozyskanie stosownych uzgodnień. – Nie miałem nic przeciwko temu. Uważam, że to dobre miejsce na maszt z flagą Polski – mówi dziś Mirosław Lenk. Ostatecznie sprawy nie udało się domknąć przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w 2018 roku oraz zakończeniem kadencji samorządu.

(żet)

  • Numer: 45 (1428)
  • Data wydania: 05.11.19
Czytaj e-gazetę