Tysiąc cebulek kwiatów otoczyło Izbę Regionalną
Otoczenie wokół Izby Regionalnej w Krzanowicach pięknieje. W sobotnie przedpołudnie 19 października miejscowi spotkali się pod obiektem, aby teren wokół obsadzić cebulkami narcyzów. A to nie koniec zmian w tym miejscu, bo mają tam powstać atrakcje dedykowane młodzieży.
Krzanowice wspólnie z niemieckim partnerem, miastem Salzbergen, organizują akcję upiększania miast. To właśnie Salzbergen świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia działającego tam stowarzyszenia zajmującego się rozwojem miejscowości. Z tego też powodu posadzono 10 tys. sadzonek, a jako że współpracują z Krzanowicami, to podarowano urzędowi miejskiemu 1 tys. sadzonek, które zasadzono obok Izby Regionalnej. – To piękna inicjatywa, która integruje zarówno nasze najmłodsze pokolenie, jak i starsze – ocenia burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla.
Izba Regionalna w Krzanowicach, mieszcząca się przy ul. Cegielnianej, swoje podwoje otworzyła w maju br.; znalazły się tam m.in. sprzęty wykorzystywane w przeróżnych warsztatach, rękodzieło czy stroje regionalne. Na modernizację obiektu, w którym dawniej mieściły się m.in. Wojska Ochrony Pogranicza, a później Straż Graniczna, pozyskano 30 tys. euro w ramach projektu „Śladami tradycji i rzemiosł” przygotowanego wspólnie z czeskimi Bolaticami. Prace remontowe prowadzono w drugiej połowie ubiegłego roku. Pomalowano dach, docieplono budynek, pomalowano elewację oraz wyremontowano wnętrza. Całość zakłada powstanie szlaku tematycznego, który pokaże dawne rzemiosło i tradycje naszego regionu. Obejmować on będzie: Muzeum Wsi Śląskiej Halasovice, Muzeum Hluczyńska, Izbę Regionalną w Bolaticach, Izbę Regionalną w Krzanowicach, Izbę Regionalna w Borucinie, Zabytkową Kuźnię w Bieńkowicach, Izbę Regionalną w Wojnowicach, Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach.
Co ważne, Krzanowicom udało się również pozyskać 25 tys. zł w ramach konkursu marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka”. Gmina, dokładając drugie tyle, wybudowała w ogrodzie Izby Regionalnej altankę oraz ścieżki dla pieszych, zakupiono także siedziska wraz ze stołami. – Planujemy jeszcze w przyszłym roku z Euroregionu Silesia pozyskać środki na skatepark* i pumptrack**, dzięki czemu zagospodarowana zostanie kolejna część ogrodu – dowiadujemy się od burmistrza. – Młodzież często mówiła nam, że brakuje takiego miejsca, stąd taki pomysł. Projekt chcemy zrealizować z czeską Chuchelną – dopowiada Andrzej Strzedulla.
(mad)
* Teren do jazdy i wykonywania różnych ewolucji na łyżworolkach lub deskorolkach
** Specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld.
Najnowsze komentarze