Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Bestsellery Nowin z 2018 roku

01.01.2019 00:00 red

Wracamy wspomnieniami do przebiegu minionego roku. Wydarzenia i sprawy opisywane w tygodniku przypominamy poprzez numery gazety, po które sięgnęło najwięcej Czytelników. W poszczególnych, dwunastu miesiącach 2018 roku właśnie po te wydania sięgaliście Państwo najchętniej.

9 stycznia

Sylwestrowemu obłędowi poświęciliśmy dwie strony. Z tekstów biło przekonanie, że w ciągu roku władze przygotują się na mniej huczne, a bardziej zorganizowane wydarzenia sylwestrowe. W OSP żałowano dość nieoczekiwanej emerytury komendanta Jana Pawnika, a w cyklu o legendach służby zdrowia Katarzyna Gruchot opisała sylwetkę Andrzeja Majewskiego. Tragicznym wydarzeniem był wypadek w Babicach. Zginęła nastolatka.

27 lutego

Związany z Rafako od zawsze Krzysztof Burek stracił miejsce w zarządzie spółki. Wiadomość szokowała nie tylko rafakowców. Ruszaliśmy z konkursem dla wszystkich strażaków w powiecie. Zaczął się także „serial” o kulisach konkursu na dyrektora Zamku Piastowskiego – Zbigniew Woźniak pisał o „cudach pana starosty”. Publikowaliśmy kolejny artykuł o proteście na Płoni, gdzie kością niezgody została wytwórnia asfaltu PRD.

20 marca

Do numeru dołączyliśmy nowy rozkład jazdy autobusów miejskich. Książeczka przydała się pasażerom w gąszczu zmienionych połączeń, ale sam rozkład okazał się niewypałem szefostwa PK i był potem zmieniany. Odszedł jeden z najbardziej cenionych weterynarzy Stanisław Laszczkowski. Ujawnił się pierwszy kandydat na prezydenta miasta – Dariusz Polowy.

10 kwietnia

O tym układzie usłyszała cała Polska, bo radna Anna Ronin wystąpiła w TVP. Opisaliśmy jej rodzinną historię i budzące kontrowersje postępowanie służb w sprawie. Odkryliśmy, że szpital na Gamowskiej ma poważne kłopoty z pozyskaniem, wydawało się już pewnej, dotacji na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Bożydar Nosacz dopingował władze by zlikwidowały straż miejską.

29 maja

Tak absurdalnie długiej kolejki do ginekologa jeszcze nigdy nie było. Starosta Winiarski bronił się w sądzie przed zarzutem fałszerstwa oświadczeń majątkowych. Nowiny wydały książkę Bruno Stojera i Stefana Kaptura o dziejach straży ogniowej. Zaczynały się kłopoty z zebraniem funduszy na remont ulic Kościuszki i Łąkowej.

5 czerwca

W DH Bolko otwarto po remoncie dział spożywczy z wiarą spółdzielców, że z Lidlami i Biedronkami da się walczyć. Do wyścigu po prezydenturę Raciborza włączył się Robert Myśliwy. Tragedią, o której mówiła cała Polska było śmiertelne potrącenie rowerzystów pod Lekartowem. Ojciec Adam Szustak odwiedził kościół „okrąglak” i zjawiły się tłumy.

10 lipca

Na początek wakacji stara huśtawka runęła na paroletnią dziewczynkę. Zaczęto sprawdzać place zabaw by uniknąć tragedii. W Bolesławiu buntowano się przed rozbudową wielkich chlewni. Bożydar Nosacz naśmiewał się z nowego logotypu Raciborza. Tomasz Wawrzyńczyk zapaśniczy unita i uczeń ZSOMS wywalczył medal Mistrzostw Świata.

28 sierpnia

Sprawa z ruderą podzieliła radę miasta i doprowadziła do pytań: czy radni faktycznie są dla mieszkańców. Opisywaliśmy kolejny sukces Festiwalu Raciborskiej Ulicy. Poznaliśmy dwie kandydatki na prezydentkę: Ludmiłę Nowacką i Annę Ronin. W tragicznych okolicznościach stracił życie Henryk Machnik sołtys Jankowic i działacz piłkarski. Gazeta była pełna relacji z dożynek.

25 września

Wilczych śladów w podraciborskich lasach zaczęło przybywać coraz więcej. Kontynuowaliśmy wakacyjny cykl o najpiękniejszych, najmniejszych wsiach naszego powiatu. Opisaliśmy podróż do Grecji samochodami z PRL. Mirosław Lenk pierwszy zorganizował oficjalną konwencję wyborczą.

23 października

Tutaj zamieściliśmy wyniki wyborcze, które spływały niemal do ostatnich chwil przed zamknięciem numeru. Dużo było materiałów z końca kampanii i wieczorów wyborczych kandydatów na prezydenta. Racibórz żegnał Karola Magierę zasłużonego dla miasta i TMZR. Opisaliśmy rozterki mieszkańców gminy Nędza, czekających 8 lat na remont komunalnego budynku.

6 listopada

Radość Dariusza Polowego z wygranej wyborczej mieszała się ze smutkiem po tragicznym wypadku w Markowicach gdzie pijak zabił małżeństwo na drodze. Zaczęła się odyseja ze wskazaniem starosty raciborskiego. Faworyci sami rezygnowali. Maciej Kozina przeprowadził wywiad z „Ronaldo w spódnicy” czyli piłkarką Eweliną Kamczyk, która gra w kadrze narodowej.

18 grudnia

Anna Wojciechowska ujęła nas swoją odwagą w walce z rakiem. Wzruszająca opowieść o jej wcześniejszym, szczęśliwym życiu zmąconym nagle przez złowieszczą diagnozę. Temat fajerwerków sylwestrowych wrócił z pytaniem czy nowe władze są „zwierzolubne”? Promując nową książkę Katarzyny Gruchot o „Pionierach raciborskiej służby zdrowia” zamieściliśmy tekst o cenionej pani doktor z Kuźni Raciborskiej. – Mirosława Macha to mama obecnego burmistrza.


Poszło w Polskę

4 września

Ten numer skusił ogólnopolskie tabloidy do przekazywania wieści o trudnościach z pacjentami po dopalaczach na Gamowskiej. O trudnym pacjencie, amatorze materacy można było przeczytać m.in. w Fakcie. W gazecie szukaliśmy z Ludmiłą Nowacką następczyń Justyny Święty – Ersetic po jej spektakularnych osiągnięciach na bieżni. Coraz poważniej zaczęto mówić o moście nad Odrą w Ciechowicach.

Przygotował Mariusz Weidner

  • Numer: 1 (1385)
  • Data wydania: 01.01.19
Czytaj e-gazetę