Młodzież chce planować swoją przyszłość i zdobyć zawód, czyli Festiwal Perspektyw 2017
– Andrzejkowe studio fryzur, projektowanie CAD, wydruki 3D, pokaz kuchni molekularnej i mobilne roboty – to tylko część atrakcji przygotowanych przez uczniów raciborskich szkół branżowych, techników oraz Liceum Plastycznego dla swoich młodszych kolegów. Cel był jeden: przekonać gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych, że kształcenie ukierunkowane na zdobycie zawodu ma sens.
Organizowany przez Wydawnictwo „Nowiny” Festiwal Perspektyw z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Tym razem przez wnętrza Areny Rafako przewinęło się aż 1400 uczniów gimnazjów i szkół podstawowych nie tylko z Raciborza i gmin powiatu raciborskiego, ale również sąsiednich miejscowości: Baborowa, Kietrza, Lubomi, Polskiej Cerekwi oraz Syryni. Przyciągnęła ich oferta naszych szkół branżowych (zawodowych), techników i Liceum Plastycznego, którą na profesjonalnie przygotowanych stoiskach prezentowali uczniowie i nauczyciele.
– Życzę Wam, żebyście już dziś podjęli decyzję, że Racibórz to miasto, w którym będzie wasza szkoła i miejsce pracy – powiedział podczas otwarcia imprezy starosta Ryszard Winiarski. Wspomniał o milionach złotych, które powiat raciborski pozyskał na remont pracowni zawodowych (prace idą pełną parą). – Zapraszamy młodzież do powiatu raciborskiego, bo mamy godne warunki nauczania, staramy się wspierać młodych ludzi i myślimy o dowozie do szkół – dodał starosta. Wiceprezydent Raciborza Irena Żylak życzyła młodzieży właściwych wyborów edukacyjnych, a prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot zrozumienia ich przyszłych pracodawców, że w każdej firmie najważniejsi są pracownicy – bo świetni pracownicy przyciągają klientów.
Gitary, fryzury i roboty
Uczniowie odwiedzający poszczególne stoiska mieli okazję m.in. pokierować robotami, zagrać na gitarze elektrycznej, dowiedzieć się czegoś o fotografii i grafice, wykonać projekt reklamy, złożyć karton na czas, czy też spojrzeć przez wizjer wykorzystywanego w geodezji tachimetru. Na kilkudziesięciu stoiskach zaprezentowano kompletną ofertę edukacyjną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu (w skład tej szkoły wchodzą Budowlanka, Ekonomik oraz dawna Zawodówka, czyli Chemik i Gastronomik), CKZiU nr 2 „Mechanik” oraz Liceum Plastycznego, gdzie kształci się w zakresie fotografii oraz technik graficznych.
Szansa na doby nabór
Dla Marka Kurpisa, Festiwal Perspektyw to przede wszystkim pierwszy etap naboru do szkół średnich. Między innymi dzięki temu przedsięwzięciu naukę w nich co roku rozpoczyna około 150 uczniów spoza powiatu raciborskiego. – To ma znaczenie, bo za każdym uczniem idzie subwencja oświatowa. Poza tym jeśli ci uczniowie przyjdą do nas żeby się uczyć, to jest też szansa, że właśnie w naszym powiecie będą później szukać pracy – powiedział wicestarosta.
Przewidywanie przyszłości
– Danie młodemu pokoleniu możliwości zdobywania doświadczeń, nauki nowych i interesujących zawodów, a także rozwijania swoich pasji oraz ścieżki kariery zawodowej – jest tym, co osoby dorosłe powinny wziąć sobie do serca. „Festiwal Perspektyw” jest najlepszym przykładem tego, że Racibórz jest promotorem takich działań. Całe przedsięwzięcie oceniam bardzo wysoko, jako szczególnie cenne dla uczniów, którzy pragną zdobyć zawód i przewidują, że ten zawód będzie perspektywą dla ich życia tu na ziemi raciborskiej – powiedział Jan Goldman, wizytator Kuratorium Oświaty (delegatura w Rybniku).
Od cukierków po meble
Nieodłączną częścią „Festiwalu Perspektyw” są również stoiska firm. Dla wielu młodych ludzi jest to pierwszy kontakt z pracodawcami. W tym roku uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą pracy w Eko–Oknach. Oblegane było stoisko firmy Mieszko, gdzie można było do woli kosztować wyrobów rodzimego producenta słodyczy, a także naocznie przekonać się jak wygląda proces produkcji cukierków. Pracownicy Ramety pokazywali na czym polega rola krawcowej, stolarza i tapicera w produkcji mebli. Uczestników Festiwalu Perspektyw witał baner reklamowy Rafametu. To bardzo wyspecjalizowane przedsiębiorstwo z Kuźni Raciborskiej zajmuje się produkcją niezwykle kosztownych maszyn, wykorzystywanych później przez światowych gigantów przemysłu kolejowego, lotniczego czy stoczniowego. Wymiana pokoleniowa, która dokonuje się w firmie, to szansa na zdobycie bardzo ciekawej pracy – bo Rafamet to specjalistyczna produkcja, skomplikowane projekty, wyzwania na polu inżynierii.
O zawodzie mechanika opowiadał z kolei Wilhelm Fulneczek ze swoimi młodymi pracownikami. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Czas na zawodowców
Festiwal Perspektyw to część realizowanego przez Wydawnictwo Nowiny projektu edukacyjno–medialnego „Czas na zawodowców”. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do zdobywania kompetencji i kształcenia się w zawodach odpowiadających potrzebom lokalnego i regionalnego rynku pracy.
Organizacyjnie Festiwal Perspektyw to zaangażowanie: Urzędu Miasta Racibórz, Starostwa Powiatowego w Raciborzu, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2, Liceum Plastycznego oraz Wydawnictwa Nowiny. Imprezie patronują: Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Raciborska Izba Gospodarcza oraz Powiatowy Urząd Pracy.
Wojtek Żołneczko
Power-banki dla szczęśliwców
Każdy uczeń, który odwiedził Festiwal Perspektyw w Raciborzu, otrzymał „kartę prac”. Celem było zebranie pieczątek ze stanowisk raciborskich szkół i kierunków kształcenia, co czasem wiązało się z wykonaniem prostego zadania.
Spośród uczniów, którzy sumiennie wypełnili zadanie, rozlosowano nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Power–banki* wygrali: Błażej Matula (Lubomia), Julia Graczyk (Rudnik), Karolina Wiertelorz (Grzegorzowice), Bartek Wichtowski (Kornowac), Szymon Piekarski – (Krzanowice), Weronika Weingart – (G2/SP 4 w Raciborzu), Piotr Turlejski – (SP 15 w Raciborzu), Natalia Wiesiołek – (SP 18 w Raciborzu), Kamil Bednarczuk – (SP 15 w Raciborzu).
*Przenośne urządzenia do ładowania urządzeń – telefon komórkowy, tablet itd. – za pomocą portu USB
Najnowsze komentarze