Kapsuła z bardzo długą datą ważności
Ma prawie metr wysokości, w szczelnie zamkniętym wnętrzu skrywa kilkadziesiąt pamiątek z Raciborza w roku jubileuszu 800-lecia praw miejskich. Aktualnie spoczywa pod ziemią, w specjalnej studni. Przeleży tam kolejnych 50 lat. Mowa o raciborskiej kapsule czasu, która 11 listopada spoczęła u zbiegu ulicy Bankowej i Długiej w Raciborzu.
– Jak będziecie odkopywać tę kapsułę w 2067 roku, to powiedzcie, że ci co ją tu umieścili, to byli fajni ludzie, a Racibórz był fajnym miastem – w tych słowach zwrócił się do młodych raciborzan obecnych przy zakopaniu kapsuły prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot.
Kapsuła czasu to pomysł „Nowin Raciborskich” na pozostawienie trwałego śladu po jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza. Znalazły się w niej pamiątki po współczesnych nam czasach, m.in. aktualny plan Raciborza, smartfon, gadżety dostarczone przez raciborskie firmy i instytucje, jubileuszowe oraz historyczne wydania „Nowin Raciborskich”, a także list do przyszłych pokoleń raciborzan, który podpisało prawie pół tysiąca mieszkańców naszego miasta. – Świat tak szybko się rozwija, że elementy, które dziś trafiły do kapsuły czasu, za 50 lat będą prehistorią – przewiduje prezydent Mirosław Lenk.
W uroczystości, która 11 listopada zgromadziła na niewielkim placu spore grono raciborzan, wzięli udział również senator Adam Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, a także radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele raciborskich firm i instytucji.
Senator Gawęda zwrócił uwagę na atmosferę radości i jedności, która miała towarzyszyć Polakom przed 99. laty, gdy Polska odzyskała niepodległość. Zdaniem senatora tę samą atmosferę dało się wyczuć 11 listopada w Raciborzu – podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości i zakopaniu kapsuły czasu. Posłanka Lenartowicz podkreśliła, że duch Raciborza jest trwalszy od najlepszej stali i z pewnością przetrwa kolejnych 50 lat. Ksiądz Jan Szywalski, który w kapsule czasu umieścił różaniec fatimski, życzył wszystkim obecnym, aby pozostawili po sobie dobry ślad. – Czas ucieka, wieczność czeka – przypomniał sentencję powtarzaną przez św. Jana Pawła II.
Przypomnijmy, kapsułę czasu wykonali fachowcy z firmy Staltech Janusza Lewandowskiego. Trafiła do specjalnej, głębokiej na 100 centymetrów studni, którą u zbiegu ulic Bankowej i Długiej wykopali pracownicy firmy Bruki Trawiński. Szczelnie zamknięta i zaplombowana ma zostać wydobyta na światło dzienne nie wcześniej niż w 2067 roku, gdy Racibórz będzie świętować jubileusz 850-lecia praw miejskich.
Wydarzenie uświetniły pokazy walk średniowiecznych w wykonaniu wojów ze stowarzyszenia „Drengowie znad Górnej Odry”. Raciborscy Bracia Kurkowi oddali ku chwale Raciborza trzy salwy armatnie.
Pracownicy Wydawnictwa Nowiny składają szczególne podziękowania Urzędowi Miasta Racibórz za współorganizację przedsięwzięcia, firmie Staltech Janusza Lewandowskiego i Bruki Trawiński za wykonanie kapsuły i studni do jej zakopania, wszystkim firmom i instytucjom – partnerom unikatowego projektu, patronom medialnym z Radia Vanessa oraz Raciborskiej Telewizji Kablowej za nagłośnienie wydarzenia, a Derengom i Braciom Kurkowym za nadanie mu atrakcyjnego, historycznego szyku.
Wojtek Żołneczko
Oto co trafiło do kapsuły czasu
Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu: Statuetka z okazji jubileuszu 60–lecia Cechu, zdjęcie pań z biura Cechu zrobione w październiku 2017 roku. Firma Duda-Bud – rzemieślnicy Manfred Duda z synem Robertem na pamiątkowym zdjęciu. Cukiernik Franciszek Hosnowski – złoty medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego. Kamieniarstwo Pientka – granitowy kamień z imionami właścicieli czteropokoleniowej firmy. Salon „Gabriela” Gabrieli Kowalczyk – medal „Złota Igła” dla Marii Kowalczyk za najpiękniejszą suknię ślubną w 1987 roku oraz figurka anioła z okazji jubileuszu 30-lecia firmy Gabrieli Kowalczyk . Cukiernia Piekarnia Markiewka – pamiątkowe zdjęcie z piekarni w Markowicach. Stolarstwo Adrian Grzesik – kostka z sosnowej płyty meblowej. Salon Fryzjerski Olymp – pamiątkowe zdjęcie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Auto Centrum Opolony – klucz płaski z logo firmy. Firma Pientka Usługi Pogrzebowe – miniaturowy element stolarki funeralnej.
Bank Spółdzielczy w Raciborzu – firmowy pendrive z prezentacją. Staltech Janusz Lewandowski – przymiar stolarski zwany colsztokiem i zdjęcia firmowe. Staltech Paweł Lewandowski – pamiątkowe zdjęcia. Bruki Trawiński – proporczyk sponsorowanego przez Bruki żeńskiego zespołu piłkarskiego. Pakon Kwiatkowski i Spółka – tekturowy model samochodu. Firma Winiarski – pamiątkowe zdjęcia. Nieruchomości Manager – firmowy brelok do kluczy. Orszulka Biuro Rachunkowe – książka kontroli. Raciborska Izba Gospodarcza – okolicznościowa publikacja z okazji jubileuszu 25-lecia.
Hanna i Piotr Klimowie – właściciele aptek – plakat pamiątkowy z pielgrzymki farmaceutów na Jasną Górę w 2001 roku z modlitwą farmaceuty. Raciborskie Centrum Medyczne – zdjęcie załogi. Pracownia Nowiny Art – pamiątkowa miniramka. Ksiądz prałat Jan Szywalski – różaniec fatimski z dokumentem o stanie kościoła w Raciborzu w 2017 roku. Księgarnia Sowa – książeczka „Mój przyjaciel pracuje w księgarni”. Paweł Newerla – film „Newerla” Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi.
Urząd Miasta w Raciborzu: Flaga z herbem Raciborza, dwuzłotówka z serii „Historyczne miasta Polski” wydana w 2007 roku z raciborską Basztą, okolicznościowa moneta ze św. Marcelim, ikona podarowana raciborzanom w jubileuszowym roku podczas uroczystej sesji przez bpa Wiktora Skworca, prezentacje, filmy, zdjęcia i publikacje o Raciborzu w wersji papierowej i elektronicznej, znak czasów – smartfon, prasa ogólnopolska z 11 listopada 2017 roku, aktualne dokumenty urzędowe.
Mieszko SA – bombonierka Cherrissimo Classic. Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta – zdjęcie z podpisami pracowników oraz dyplom za „Produkt najwyższej jakości w przemyśle mięsnym 2017”. Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego „Wódki Raciborskie” – zestaw firmowy. Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. – zestaw firmowych gadżetów. Restauracja Opavska i Shiro – karta dań i drinków. Program Promocyjny „Doceń Polskie” – biuletyn informacyjny i pendrive z materiałami firmowymi.
Prosat – zdjęcie pracowników, lista haseł do sterowników kotłów i pomp ciepła na 7.11.2017 i czujnik temperatury. EL–BIS Hurtownia Elektryczna i Galeria Świateł – bezpiecznik. SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne sp. z o.o. – głowica termostatyczna. Ostróg.net – kabel światłowodowy i płyta CD ze zdjęciami. RAFAKO – odznaczenie firmowe „Zasłużony dla Rafako”. BMP – dwumiesięcznik „Energetyka cieplna i zawodowa” numer 5 z 2017 roku i pamiątkowe zdjęcie z podpisami pracowników firmy.
Starostwo Powiatowe w Raciborzu – statuetka Mieszka. Zamek Piastowski w Raciborzu – prezentacje, filmy i zdjęcia na temat zamku. Stowarzyszenie „Drengowie znad Odry” – medalion. Bractwo Kurkowe – broszura jubileuszowa. PKS – gadżet reklamowy. Euroregion Silesia – dwie płyty CD z filmami o polsko-czeskich mikroprojektach oraz atrakcjach turystycznych Euroregionu Silesia.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” – pendrive z pamiątkowymi zdjęciami. Salon Mody Damskiej „Aniter” – spódnica. Fotooptyk Leonarda Szewczyk – okulary w etui. PSS Społem – zestaw firmowych pamiątek. Kompleksowe Usługi Pogrzebowe „Jeruzalem” – miniaturowa urna na prochy. Spółdzielnia Meblarska Rameta – statuetka Filar Ziemi Raciborskiej z 2011 roku, płyta CD z prezentacją firmy, dokument założycielski i katalog produktów.
Radio „Vanessa – gadżety firmowe, legitymacja prasowa Radosława Łazarczyka, zdjęcie zespołu redakcyjnego oraz pendrive z fragmentami audycji radiowych. Raciborska Telewizja Kablowa – pendrive ze zdjęciami i fragmentami programów telewizyjnych. Adventure Media Agencja Public Relation – zdjęcie zespołu z listem pamiątkowym. Wydawnictwo Nowiny – książki „Raciborzanie Tysiąclecia”, „Raciborzanie Dwudziestolecia”, „Zapiski księdza Szywalskiego”, „Rzemieślnicza firma rodziną silna”, „Prosta historia rodzinnej przedsiębiorczości”, nagroda SGL Lokal Press 2016 dla najlepszego portalu gazety lokalnej w Polsce dla portalu nowiny.pl, jubileuszowe wydanie „Nowin Raciborskich” z 31 stycznia 2017 roku, historyczne wydanie „Nowin Raciborskich” z 24 października 2017.
Najnowsze komentarze