Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W skrócie

27.10.2015 00:00 red

Racibórz

Blokada przyjęć do szkół?

Na październikowym posiedzeniu powiatowej komisji oświaty radna Teresa Frencej spytała, czy w Zespole Szkół Specjalnych blokowane są przyjęcia nowych nauczycieli. Źródłem takiego stanu rzeczy miałaby być praktyka przyznawania nauczycielom już zatrudnionym półtora etatu zamiast jednego. Wicestarosta Marek Kurpisa obiecał zbadać temat, jednak przyznał, że z finansowego punktu widzenia taka praktyka jest dla powiatu opłacalna (Dla starostwa lepiej, żeby dwóch nauczycieli pracowało na półtora etatu, niż aby trzech pracowało na etat, gdyż w tym ostatnim przypadku konieczne jest dopłacanie do pensji nauczycieli, tak aby wyrównać średnią. Przy półtora etatu takiej konieczności nie ma).

Uwagi do nagród dla nauczycieli

Szereg uwag do regulaminów nagradzania dyrektorów i nauczycieli zgłosiła radna Anna Wacławczyk. Proponowała m.in. aby regulamin nagradzania dyrektorów wzbogacić o kryterium dot. skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla placówki. Okazuje się, że nie pozwalają na to przepisy. Radna proponowała również, aby przy nagradzaniu nauczycieli uwzględnić organizowanie przez nich wycieczek w czasie wolnym od pracy, ale to również z formalnego punktu widzenia nie jest możliwe. Wicestarosta M. Kurpis obiecał jednak przekazać tę sugestię dyrektorom. – Prawo niestety nie nadąża za rzeczywistością szkolną – skwitował radny Adrian Plura, z czym zgodziła się radna Anna Wałcawczyk.

Kumulacja kontroli w szkołach

Początek roku szkolnego 2015/2016 w raciborskich szkołach średnich do łatwych nie należy. Nie dość, że wdrażana jest reforma szkolnictwa zawodowego (dwa duże centra zamiast czterech zespołów szkół), to jeszcze szkoły są poddawane kontrolom zewnętrznym. Trzy placówki wziął pod lupę Urząd Kontroli Skarbowej. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli od 1 września prowadzi kompleksową kontrolę związaną z relacją szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Na to wszystko nakładają się problemy z subwencją oświatową, w której nie uda się zamknąć tegorocznego budżetu szkół (powiat musi pokryć różnicę). Lepiej będzie, ale w przyszłym roku – gdy owoce wyda wdrożona w tym roku reforma.

  • Numer: 43 (1223)
  • Data wydania: 27.10.15
Czytaj e-gazetę