Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Krzanowice - Raport specjalny: Skarby Krzanowic

07.04.2015 00:00 red

W Plebiscycie Skarby Raciborszczyzny prezentowaliśmy obiekty, którymi Gmina Krzanowice może pochwalić się turystom. Przypomnijmy Skarby krzanowickiej ziemi.

Wielowiekowe przygraniczne położenie na styku Śląska i Moraw, Polski i Czech sprawiły, że gmina Krzanowice może się poszczycić wspaniałym, wielokulturowym dziedzictwem, czego świadectwem są chociażby wciąż żywa wśród tutejszej ludności gwara morawska oraz szereg zachowanych tradycyjnych zwyczajów i obyczajów.

Krzanowice już od 1265 roku posiadają prawa miejskie nadane im przez króla Czech Otokara II. Okoliczne miejscowości Borucin, Bojanów, Pietraszyn i Wojnowice słyną z wysokiej kultury rolnej i gospodarności mieszkańców, dbających nie tylko o swoje zagrody, ale również liczne na tym obszarze zabytki m.in. stare XIX-wieczne spichlerze, krzyże przydrożne i kapliczki.

W Krzanowicach na rynku znajduje się barokowa kolumna Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z 1715 roku, na cokole zachował się kartusz z herbem Krzanowic. Niedaleko rynku znajduje się kościół parafialny św. Wacława, wzmiankowany w 1288 roku, początkowo drewniany, obecny neobarokowy, zbudowany w latach 1914 – 1915.

Przy drodze do Bojanowa znajduje się kościół św. Mikołaja z 1744 roku, do którego co roku 6 grudnia odbywa się procesja konna.

W Borucinie znajduje się kościół neogotycki zbudowany w latach 1904 – 1905.

W Bojanowie w centrum jest kościół Chrystusa Króla zbudowany w 1928 roku. Na plebani kopia obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej malowana na blasze i wedle tradycji pozostawionej tu, jako wotum przez króla Jana III Sobieskiego.

W Pietraszynie znajduje się kościół św. Barbary, zbudowany w latach 1930 – 1931, jedyny obiekt w stylu kubistycznym na terenie powiatu raciborskiego.

W Wojnowicach mamy piękny pałac wzniesiony po 1828 roku przez dra Johanna Kuha, słynnego lekarza i wolnomularza. Obecnie znajduje się w nim hotel i restauracja. Otoczony jest parkiem z ciekawymi okazami starodrzewia, w tym gatunków egzotycznych.

Piękne pagórkowate okolice śląsko-morawskiego pogranicza przeciętego malowniczym dorzeczem rzeki Cyny sprawiają, że gmina stwarza wyśmienite warunki do zamieszkania z dala od zgiełku dużych miast oraz jest wspaniałym miejscem dla turystyki pieszej i rowerowej na tutejszych trasach rowerowych i szlakach turystycznych.

(opr. m)

Krzanowickie wyniki plebiscytu

Pałac w Wojnowicach – 62 głosy
Kościół Parafialny św. Wacława – 29
Barokowa kolumna NMPNP w Krzanowicach – 19
Kościół Chrystusa Króla w Bojanowie – 16
Kościół św. Barbary w Pietraszynie – 9

  • Numer: 14 (1195)
  • Data wydania: 07.04.15
Czytaj e-gazetę