Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Dwa narody o słowiańskiej duszy

25.03.2014 00:00 red

Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 r. W  miesiąc później, 4 stycznia 1992 r. nawiązane zostały stosunki dyplomatyczne, a 18 maja podpisano traktat pomiędzy oboma państwami o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy.

Te ważne i przecież nie tak odległe wydarzenia znaczące dla obu sąsiadujących narodów przypomnieli na spotkaniu ze słuchaczami Ślaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Katowicach – Paweł Seruga i Paweł Ożóg.

W tych trudnych chwilach dla Ukrainy zrozumiała jest postawa polityków, jak i wielu Polaków, którym również przyszło walczyć o swą suwerenność. Te niepodległościowe dążenia obu narodów, bliskie są również ze względu na wspólne historyczne zaszłości.

Wykład przybliżył historię i współczesność Ukrainy, niezwykłe miejsca, tradycje, wydarzenia oraz ludzi. Wyzwolił wspomnienia i dyskusję wśród słuchaczy. W ich gronie znalazły się bowiem osoby, które musiały opuścić swe rodzinne strony na Wschodzie i wraz z bliskimi wyemigrować do Polski. Spotkanie było też okazją do rozważań nad przyszłością Ukrainy, mocarstwową polityką Rosji, która być może nie zadowoli się wyłącznie Krymem. Czy w tym dziejowym momencie, kiedy dochodzi do ingerencji w trwałość granicy niezależnego państwa przez inne państwo, Unia Europejska zdobędzie się na to, aby jednym głosem wyrazić swe veto?

(ewa)

  • Numer: 12 (1141)
  • Data wydania: 25.03.14