Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Agronowiny: specjalista radzi

04.03.2014 00:00 red

Lek. wet. Agata Ballarin, inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Raciborzu

Jak chronić stada świń

Podczas szkolenia zorganizowanego przez Krystynę Hesek z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu lekarze weterynarii z PIW w Raciborzu mówili o profilaktyce oraz zachowaniach rolników w przypadku wystąpienia zakażenia wirusem ASF świń.

– Najważniejsze, aby wirus nie przedostał się do stada świń – przestrzegała rolników lek. wet. Agata Ballarin, inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Raciborzu.

– Na kontrolach dobrostanowych wymagamy mat i środków dezynfekcyjnych oraz zabezpieczenia budynków, po to aby przygotować państwa na ewentualność choroby. Jeśli pojawią się potwierdzone przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, a rolnicy dopiero szukać będą środków dezynfekcyjnych w sklepach, to może się okazać, że ich zabraknie – przypominała inspektor Agata Ballarin, że sukces w walce z chorobą zależy od świadomości hodowców oraz sprawności działania inspekcji weterynaryjnej.

Aby stado świń nie zaraziło się wirusem ASF należy przede wszystkim:

  • solidnie zabezpieczyć chlewnię ogrodzeniem;
  • nie wpuszczać na teren gospodarstwa pojazdów oraz postronnych osób;
  • nie skarmiać zwierząt paszą lub odpadami kuchennymi nieznanego pochodzenia;
  • zmieniać obuwie i odzież przed wejściem do chlewni;
  • nie wykorzystywać jako ściółki zanieczyszczonej słomy itd.


Choroba i jej ostry przebieg

W przypadku zakażenia wirusem konieczne jest szybkie wykrycie jego obecności w populacji świń, aby ograniczyć szerzenie się choroby. Dlatego wszystkie niepokojące objawy u zwierząt należy zgłosić do inspektoratu weterynarii.

W związku z zagrożeniem ASF rolnik powinien wnikliwie obserwować swoje zwierzęta. Objawy choroby pojawią się od 6 do 10 dnia po zakażeniu i mogą przybrać postać: ostrej gorączki przy zachowanym apetycie, podniecenia lub apatii zwierząt, sinicy skóry, uszu i wokół brzucha, wybroczyn, duszności, pienistego wypływu z nosa, biegunki z domieszką krwi, wymiotów. Objawy te nie muszą występować wszystkie na raz, czasem zaledwie kilka z nich. Choroba ma ostry przebieg i świnie masowo padają.

Jedyną metodą zapobiegania jest wybicie wszystkich zwierząt w stadzie. Istnieje zakaz leczenia i szczepienia świń.

– Na razie na naszym terenie nikt nie zgłaszał padłych dzików, choć informacja o chorobie rozesłana została do kół łowieckich – uspokajała inspektor Agata Ballarin, jednocześnie apelując:

W obrocie między stadami obowiązują świadectwa zdrowia. Nie są obowiązkowe jedynie przy odstawie zwierząt do rzeźni – przypomniał rolnikom powiatowy lekarz weterynarii Zbigniew Mazur, zapowiadając w tym zakresie szczególne kontrole.

  • Numer: 9 (1138)
  • Data wydania: 04.03.14