środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Zdaniem czytelników: Z czego możemy być dumni na Raciborszczyźnie?

20.03.2012 00:00 przy

Zdaniem czytelników: Z czego możemy być dumni na Raciborszczyźnie?

 

Joanna Dwornik

Chciałam zgłosić „Przystanek Kulturalny Koniec Świata” do konkursu Skarby Raciborszczyzny w kategorii Wyjątkowe miejsce. Mój wybór uzasadniam faktem, że „Koniec Świata” jest miejscem unikatowym na raciborskiej scenie kulturalno-rozrywkowej. Jest jedynym klubem, w którym odbywają się koncerty – zarówno jazzowe, jak i punkowe, niekonwencjonalne spotkania kulturalne, pokazy kina amatorskiego i kontrowersyjnego, potańcówki, kabarety, wykłady na tematy społeczno-kulturalne, spotkania literackie i wiele innych wydarzeń w zależności od okazji, pory roku i nastroju gości

Grzegorz Niestrój
Wójt Kornowaca

Na terenie naszej gminy znajdują się charakterystyczne punkty widokowe, szczególnie w Pogrzebieniu i Kobyli, z których roztaczają się widoki na całą okolicę. W Kobyli widok roztacza się na Racibórz i okolice położone na zachód i północ od niego, ze wzgórzami łubowickimi i Górą Św. Anny. W Pogrzebieniu rozciąga się  panorama doliny Odry z pocysterskimi stawami „Wielikąt”, na tle wyłaniającego się Beskidu z Łysą Górą i Górami Opawskimi z drugiej. W kierunku południowo-wschodnim znajdują się malownicze dolinki Płaskowyżu Rybnickiego, kompleks lasów syryńskich i przekształcone przez działalność górniczą wzniesienia w okolicach Pszowa. Na naszym terenie znajduje się hodowla danieli i jelenia szlachetnego w typie angielskim. Stado danieli liczy 32 szt. Stadem dowodzi byk Robi. Z kwaterami danieli sąsiadują stanowiska jedynej na Śląsku ściśle chronionej róży francuskiej.  Według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin – gatunek narażony jest na wymarcie. Jednakże czynione są starania o utworzenie użytku ekologicznego, mającego na celu ochronę tego stanowiska. Gospodarstwo hodowlane jelenia szlachetnego powstało na początku stycznia 2012 r. W gospodarstwie hodowanych jest 10 cielnych łań i 5-letni byk. Na terenie naszej gminy prowadzone jest gospodarstwo ekologiczne zajmujące 23 ha z hodowlą ponad 50 owiec rasy mięsnej, hodowlą konia huculskiego oraz wszelkiego rodzaju drobiu. Gospodarstwo ekologiczne zdobyło w 2009 roku I miejsce w konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie śląskim w 2009 r.” w kategorii ekologia i środowisko. Co roku mieszkańcy naszej Gminy uczestniczą w dwóch procesjach: ku czci św. Floriana w Pogrzebieniu i w procesji ku czci św. Urbana w Kobyli. Kobyla słynie jeszcze z dwóch innych rzeczy: – kobylskich krepli, wypiekanych przez miejscowe KGW i zdobywających uznanie poza granicami naszej gminy oraz mioteł, wyrabianych przez mieszkańców Kobyli od niepamiętnych czasów.

 

Stefan Fichna
prezes zarządu Spółdzielni Meblarskiej Rameta

Kiedy myślę o Skarbach Raciborszczyzny, czyli tym czym warto się pochwalić, od razu na myśl przychodzi mi nasz zakład. Nie chodzi to tylko o sam zakład ale także potencjał ludzi w nim pracujących. To między innymi dzięki temu Spółdzielnia Meblarska „Rameta” jest dziś jednym z wiodących producentów mebli tapicerowanych w Polsce. Początki działalności produkcyjnej sięgają roku 1969, zatem w branży meblarskiej działamy z powodzeniem już od ponad 40 lat. To najlepsza wizytówka jakości naszych wyrobów, które już tyle lat znajdują zbyt. Talent zatrudnionych fachowców, przemyślane inwestycje, nowoczesne technologie i bogate wzornictwo sprawiły, że dziś Rameta należy do grupy liderów branży meblowej na rynku krajowym. Dzięki wiedzy i zaangażowaniu udało się nam połączyć wieloletnią tradycję i doświadczenie z nowoczesnością i funkcjonalną formą naszych mebli. Obecnie SM Rameta to ponad pół tysiąca załogi i produkcja odbywająca się w trzech zakładach tapicerskich zlokalizowanych w Raciborzu. Sprzedaż na terenie Polski jest prowadzona i rozwijana za pośrednictwem hurtowni patronackich, które dostarczają meble z naszej kolekcji do ponad 500 salonów meblowych w kraju. Nasze meble można kupić również w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Słowenii, Chorwacji, Republice Czeskiej, Anglii, Słowacji, Bułgarii, Serbii i Szwecji.

 

  • Numer: 12 (1036)
  • Data wydania: 20.03.12