Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Przegląd wydarzeń tygodnia

20.03.2012 00:00 przy

Przegląd wydarzeń tygodnia

Wtorek 13 marca

Stowarzyszenie „Dobro Ojczyzny“ w Raciborzu oraz Zarządy Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, PJN, a także Klubu Solidarna Polska, Stowarzyszenia Sybiraków i Kresowian, Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyły w Biurze Rady Miasta wniosek o umieszczenie w porządku obrad najbliższej sesji podjęcia uchwały o poparciu przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Środa 14 marca

Prezydent Raciborza i kierownik USC odwiedzili w domu jubilatów Tadeusza i Elżbietę Soszyńskich z okazji 55 lat pożycia małżeńskiego. Poznali się w Rudniku, tam też pobrali się, obecnie mieszkają w Raciborzu. Doczekali się dwóch synów, pięciorga wnucząt i jednej prawnuczki.

Tomasz Pawłowski znany jako Tomek Wędrowniczek odwiedził Racibórz. Składa wizyty samorządowcom zajmującym główne stanowiska w miastach, powiatach czy województwach. Spotkał się z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem i starostą raciborskim Adamem Hajdukiem.  W swoich zbiorach ma już 96. tomów kronik z autografami i zdjęciami  włodarzy. – To hobby, to całe moje życie – tłumaczy. Lenk był 279 prezydentem i 2784 samorządowcem odwiedzonym przez Wędrowniczka, Hajduk – 384 starostą.

Do Raciborza przyjechała grupa trzynastu uczniów oraz dwóch opiekunów z Leverkusen. To kolejna wymiana młodzieży w ramach programu edukacyjnego Gimnazjum nr 2. Goście spotkali się z Ludmiłą Nowacką, zastępcą prezydenta Raciborza, odpowiedzialną m.in. za edukację. Niemcy byli u nas do 20 marca.

Ogłoszono wynik konsultacji społecznych w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych z siedzibą w Raciborzu przy ul. Zamkowej 6. Przeprowadzono je w dniach od 29 lutego do 13 marca. Nie zgłoszono w tym czasie żadnych opinii i uwag do projektu uchwały.

Czwartek 15 marca

Powiat zapowiada, że u progu wakacji średniowieczna kaplica p.w. św. Tomasza Becketa na zamku w Raciborzu ma odzyskać na zewnątrz swój dawny blask. Z budżetu starostwa ma być sfinansowany remont elewacji, dachu i poddasza zabytku oraz zabezpieczony fragment cokołu znajdującego się obecnie w budynku bramnym (dawnej zakrystii) i wykonana droga dojazdowa z parkingiem. Kaplica będzie miejscem odprawiania okazjonalnych nabożeństw, koncertów i wieczorów poetyckich, odpowiadających charakterowi obiektu. W planie jest odtworzenie w murze ściany wschodniej przejścia, które wiodło z dolnego pomieszczenia kaplicy na ganek straży.

W Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się finał II Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. W konkursie uczestniczyły: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 5 oraz gimnazja z Tworkowa, Bieńkowic, Pietrowic Wielkich i Lubomii. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Najlepsza okazała się drużyna Gimnazjum nr 2 w składzie: Wojciech Hordejuk, Jakub Jakonis, Mateusz Pałczyński (opiekun – Andrzej Marców). Drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Pietrowic Wielkich: Aleksandra Flegel, Emilia Strzeduła, Andrzej Halfar (opiekun – Łukasz Kąś), natomiast trzecie uczniowie z Bieńkowic: Rafał Kretek, Łukasz Musioł, Karina Kilian (opiekun – Józef Lasak). Partnerem konkursu jest Raciborska Izba Gospodarcza.

Piątek 16 marca

W Rudach odbyła się Narada Dyrekcji Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Kierownicy biur powiatowych omówili kampanię przyjmowania wniosków na płatności bezpośrednie, ONW i programu rolno-środowiskowego w 2012 roku.

Na Zamku Piastowskim odbyło się wręczenie nagród w konkursie Pantofelek 2011 organizowanym przez Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. Główną otrzymała Teresa Neblik z Szonowic.

Sobota 17 marca

W Kielcach, w targach Agrotech – Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej oraz Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu raciborskiego. Pojechali obejrzeć nowoczesny sprzęt i wyposażenie dla rolnictwa. Wyjazd został zorganizowany przez starostwo.

Niedziela 18 marca

Zespoły Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło wystąpiły dla trzylatka Marcina Otlika by zebrać pieniądze na protezę dla chorującego chłopczyka.

Poniedziałek 19 marca

Obradowała komisja zdrowia, opieki społecznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób niepełnosprawnych oraz bezpieczeństwa. W porządku obrad znalazł się temat „Bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Raciborskiego – sprawozdanie z realizacji zadań powiatowych służb, inspekcji i straży”.

Środa 15 marca

Zaczął się tegoroczny rozdział pomocy żywnościowej z Unii Europejskiej, w ramach programu PEAD. Dysponuje nią Bank Żywności. Od 2004 roku koordynuje go w Raciborzu Krystian Niewrzoł (aktualnie PCPR). Mieszkańcy powiatu zgłoszeni przez samorządy dostaną po 60 kg żywności różnego asortymentu. Ogółem dotyczy to 1680 osób. Dary będą przekazywane w transzach. W powiecie nie zgłosiły się do programu gminy Racibórz i Kuźnia Raciborska. W stowarzyszeniu Tęcza prowadzącym Dom dla Bezdomnych przyznają, że bez PEAD by sobie nie poradzili, bo pieniędzy z miasta starcza tylko na parę miesięcy. – Pomoc jest istotna, kiedy wydajemy dary nie musimy obciążać budżetu gminy dodatkowymi zasiłkami dla podopiecznych – podkreśla Joanna Kędzierska z OPS w Rudniku. Tam unijna pomoc żywnościowa jest kierowana do 135 mieszkańców. Na zdjęciu Józef Wala i Bronisław Węgrzyn ładują dary PEAD-u do furgonetki należącej do Dietera Stańka z Kornic. Produkty trafiły do Pietrowic Wielkich.

  • Numer: 12 (1036)
  • Data wydania: 20.03.12