Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Ekoserwis: Setki mikrooczyszczalni

26.07.2011 00:00 red

W Marklowicach w powiecie wodzisławskim jeszcze w tym roku powstanie 31 przydomowych oczyszczalni ścieków. Będzie to pierwszy etap przyjętego przez Radę Gminy projektu ochrony wód poprzez rozbudowę systemu gospodarki ściekowej, który przewiduje budowę w ciągu pięciu lat 370 biologicznych mikrooczyszczalni ścieków bytowych.

Na ten cel Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał gminie preferencyjną i częściowo umarzalną pożyczkę w wysokości 450 tys. zł.

Przyjęcie takiego rozwiązania ma na celu stopniowe ale systemowe rozwiązanie oczyszczania ścieków na terenie tej gminy. Obecnie mieszkańcy korzystają z bezodpływowych szamb, często nieszczelnych. W efekcie, znaczna ilość zanieczyszczeń jest odprowadzana do gruntu. Zagrożone skażeniem były już wody podziemne. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyczyn technicznych jednak była na tym terenie nieopłacalna. Optymalnym więc rozwiązaniem stała się budowa przydomowych szczelnych i bezpiecznych dla środowiska instalacji oczyszczających ścieki.

Pożyczka Funduszu stanowi 80 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, która będzie wspólnym wysiłkiem gminy i mieszkańców. Zgodnie z programem gmina wykona projekt i zrealizuje budowę. Umowy z właścicielami posesji zawarte zostaną na 10 lat i przewidywać będą m.in. udostępnienie terenów, jednorazowy czynsz oraz konieczność utrzymywania i właściwej eksploatacji urządzeń.

Zakończenie prac związanych z realizacją I etapu i przekazanie do użytku pierwszych oczyszczalni przewidziano na 15 listopada 2011 roku.

Marklowice – to trzecia gmina po Wodzisławiu Śląskim i Gaszowicach, która skorzystała z zainicjowanego w ubiegłym roku przez WFOŚiGW w Katowicach programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Już wiadomo, że wpisują się one w preferowaną przez Ministerstwo Środowiska koncepcję poprawy gospodarki wodno-ściekowej na terenach rozproszonych, gdzie z przyczyn ekonomicznych lub ukształtowania terenu niemożliwa i nieopłacalna jest budowa sieci kanalizacyjnej.

(eco)

  • Numer: 30 (1002)
  • Data wydania: 26.07.11