Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Pomysły na Rudnik

16.11.2010 00:00 red
 
10 pytań do kandydatów na wójta
1. Jaki ma pan pomysł na skuteczne zabezpieczenie gminy przed powodzią? Jakie działania podejmie pan w sprawie niedokończonych walów na terenie gminy Rudnik?
2. Jakie konkretne działania podejmie pan aby rozwinąć bazę sportową placówek szkolnych?
3. Czy planuje pan oddać kolejne szkoły w ręce stowarzyszeń takich jakie już działają na terenie gminy?
4. Najważniejsze inwestycje drogowe w pana kadencji?
5. Pańska wizja gminy Rudnik na zakończenie swej kadencji (liczba ludności, nowe inwestycje)
6. Dwujęzyczność w gminie – czy kolejne miejscowości będą posiadały podwójne nazewnictwo, jeśli tak to które?
7. Czy gminie potrzebny jest ośrodek kultury?
8. Jak zamierza pan wspierać jednostki OSP w trakcie swojej kadencji?
9. Czy gmina ma szansę na wprowadzenie na jej terenie bezpłatnego internetu?
10. Czy miejscowi rolnicy doczekają się asfaltowych dróg transportu rolniczego?
 
Dominik Konieczny
Ad. 1 Nieodzowne jest aktywne włączenie się przedstawiciela gminy w proces inwestycyjny budowy wałów przeciwpowodziowych, i tak zamierzam działać! Obecnie należy dopilnować rozpoczętego (wreszcie!) etapu budowy wałów w Lasakach, natomiast o pełnym bezpieczeństwie gminy można będzie mówić dopiero po powstaniu zbiornika Racibórz. 
Ad. 2 Zamierzam przygotować plan rozwoju bazy oświatowej obejmujący m.in. takie zadania jak: sale gimnastyczne w Grzegorzowicach i Brzeźnicy, kort tenisowy w Rudniku oraz boisko Orlik, a następnie konsekwentnie go realizować. Pierwszy ważny krok już został zrobiony – to hala sportowa w Rudniku. Żałuję, że Grzegorzowice w ciągu ostatnich 4 lat nie doczekały się nawet projektu sali. Natomiast najbardziej niedoinwestowana jest Brzeźnica, gdzie obecnie znajduje się tylko skromne boisko przy szkole.
Ad. 3 Na terenie gminy działa tylko jedno stowarzyszenie – Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamowie. Nie planuję oddawać kolejnych szkół gamowskiemu towarzystwu. 
Ad. 4 Kluczowym zadaniem winna być kompleksowa przebudowa drogi powiatowej Miedonia – Grzegorzowice. W drugiej kolejności drogi wojewódzkiej DW 421 w Grzegorzowicach. Później należy przebudować kolejne drogi powiatowe: ul. Łąkową w Ponięcicach oraz ul. Sylwestra w Rudniku oraz zbudować ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy Szonowicami a Modzurowem. Zarządcą tych dróg nie jest gmina, dlatego chcę wzmocnić współpracę w tym zakresie z powiatem oraz województwem. Jeżeli chodzi o drogi gminne to w pierwszej kolejności należy przebudować ul. Szkolną oraz drogi na osiedlu w Rudniku. Pespektywicznie zamierzam zbudować drogę od spitala przez Sanssouci do Strzybniczka. 
Ad. 5 Gmina Rudnik: gminą z własną historią i tradycją, gminą szans dla ludzi młodych i aktywnych, gminą atrakcyjną dla inwestora oraz gminą nowoczesnego rolnictwa.
Ad. 6 Zgodnie z ustawą nicjatywa w tym zakresie należy do mieszkańców. Raczej nie przewiduję tutaj zmian.
Ad. 7 Jak najbardziej. Obecnie taką funkcję pełni Instytucja Kultury – Gminna Biblioteka Publiczna, przy której działa zespół taneczny. Można pomyśleć o poszerzeniu tej działalności o kolejne dziedziny, jeżeli będzie taka potrzeba.
Ad. 8 Finansowo w ramach budżetu, organizacyjnie i rzeczowo. Należy brać przykład z gminy Pietrowice Wielkie, która dla straży pozyskała już 9 wozów w ramach współpracy z niemiecką gminą partnerską oraz z darowizn. Są to wozy w zupełności wystarczające na potrzeby jednostek OSP. Wydaje mi się, że wydawane obecnie 740.000 zł na nowy wóz dla OSP Rudnik nie ma sensu, ponieważ nie będzie on w pełni wykorzystany. Lepiej byłoby zaopatrzyć tą jednostkę w dwa samochody, choćby używane.    
Ad. 9 Uważam, że w podstawowym zakresie tak. Jest to jednym z punktów mojego programu wyborczego. Inwestowanie w nowe technologie powinno być jednym z priorytetów gminy.
Ad. 10 Tak, ale tylko tam, gdzie jest to uzasadnione. 
 
Alojzy Pieruszka
Ad. 1 W kończącej się kadencji przygotowano projekt oraz rozpoczęto realizację zadania kończącego budowę obwałowań na terenie Gminy Rudnik (Grzegorzowice, Lasaki). Inwestycja warta ok. 7 milionów zł powinna zostać zakończona jesienią 2011 roku.
Ad. 2 Budowa nowej sali gimnastycznej przy szkole w Grzegorzowicach oraz zagospodarowanie terenu przy hali sportowej w Rudniku.
Ad. 3 Obecna sieć szkół gminnych (3 szkoły podstawowe, 2 gimnazja) jest optymalna. W następnych latach jestem za utrzymaniem wszystkich szkół.
Ad. 4 Odcinek DK 45 na terenie gminy, chodnik w Grzegorzowicach przy drodze wojewódzkiej, rozpoczęcie modernizacji drogi powiatowej Modzurów – Pietrowice Wielkie oraz na drogach gminnych, wykonanie najpotrzebniejszych chodników i dróg prawie w każdej miejscowości.
Ad. 5 W wielu miejscowościach zachamowano spadek ludności. Rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej w Rudniku a wyzwaniem na następne lata jest rozwiązanie tego problemu w następnych wioskach.
Ad. 6 Dobrze układa się współpraca z kołami DFK oraz z GCKiS w Łubowicach. Podwójne nazewnictwo miejscowości zależy od wyników spisu ludności w 2011 roku.
Ad. 7 Prawie w każdej miejscowości istnieje i funkcjonuje świetlica wiejska. Nie jest planowana budowa jednego dużego ośrodka kultury lecz zostaną przeprowadzone remonty następnych świetlic.
Ad. 8 W kończącej się kadencji wyremontowano budynki OSP w Sławikowie, Brzeźnicy i Gamowie. Trwa budowa pomieszczeń dla OSP Strzybnik a planowany jest remont budynku OSP Modzurów.
Ad. 9 Jest to zadanie ponadregionalne trudne do wykonania samodzielnie przez gminę.
Ad. 10 W kończącej się kadencji wykonano około 5 km. asfaltowych dróg transportu rolniczego: Sławików – Lasaki, Gamów – Modzurów, Ponięcice – Błażejowice. W następnej kadencji powinny być realizowane kolejne odcinki.
 
Norbert Parys
Ad. 1 Siedem lat temu doprowadziłem do rozpoczęcia budowy odcinka wału Ligota Książęca – granica gminy, który zgodnie z umową ma być zakończony w 2011 roku. Jednak w dalszym ciągu wioski Lasaki i Grzegorzowice będą zagrożone wodami rzeki Odry. Najbardziej rozsądnym i społecznie oraz ekonomicznie uzasadnionym jest kontynuacja budowy wału na terenie województwa opolskiego od wsi Lasaki. Jednocześnie należy dążyć do jak najszybszej realizacji budowy zbiornika Racibórz, który jest niezbędnym elementem systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Należy również pamiętać, że powodzią są zagrożone nie tylko wioski nadodrzański ale i inne, które można zabezpieczyć na przykład poprzez system zbiorników małej retencji.
Ad. 2 Jestem zwolennikiem tradycyjnych sal sportowych, a nie łukowych blaszanych wykonanych w systemie zszywanych płatów blach (tego typu salę projektuje się dla Grzegorzowic). Kiedy dwie tego typu hale zawaliły się, powstały projekty zastępcze przewidujące konstrukcje wzmacniające i przez to droższe w wykonaniu. Należy pamiętać że baza sportowa to nie tylko obiekty szkolne, ale i kluby sportowe czy boiska na wsiach.
Ad. 3 Jest to dobry sposób na prowadzenie małych szkół. Przekazanie kolejnych zależy od aktywności i woli rodziców oraz decyzji Rady Gminy. Niezależnie jednak, czy szkoła jest prowadzona przez stowarzyszenie, czy gminę to w nich uczą się  nasze dzieci a pieniądze na naukę powinny być dzielone sprawiedliwe.
Ad. 4 Poprawa stanu dróg powiatowych i wojewódzkich we współdziałaniu z powiatem i Urzędem Marszałkowskim. W porozumieniu z miastem Racibórz budowa drogi Rudnik – ul. Gamowska (szpital), co poprawi także komunikację w kierunku na Kietrz. Polepszenie komunikacji przez Odrę w kierunku na Rybnik, Gliwice.
Ad. 5 To pytanie powinno kończyć listę pytań. Mogę jedynie dodać że zamierzam pozyskać lub pomagać w pozyskiwaniu terenów pod inwestycje, wspierać powstawanie nowych inwestycji. Brak terenów inwestycyjnych stanowi obecnie jedną z największych przeszkód w rozwoju gminy, co ma wpływ na liczbę miejsc pracy, a tym samym liczbę mieszkańców.
Ad. 6 Zależy to od inicjatywy mieszkańców.
Ad. 7 Działania na rzecz kultury realizowane są i będą w szkołach, w bibliotece gminnej oraz poprzez stowarzyszenia i fundacje.
Ad. 8 Jednostki OSP są istotnym elementem życia społecznego naszej gminy. Mam zamiar wspierać wszelkie ich działania dla dobra mieszkańców.
Ad. 9 Myślę, że na dzień dzisiejszy ważniejszą rzeczą jest udostępnienie Internetu wszystkim mieszkańcom. I takie działania należy wspierać w pierwszej kolejności.
Ad. 10 Dla bezpieczeństwa należy utwardzić wszystkie wyloty dróg polnych na drogi publiczne. Utwardzenie dróg polnych powinno odbywać się z udziałem środków zewnętrznych. Na dzień dzisiejszy można to zrealizować w ramach dofinansowania z FOGR-u – dotyczy dróg asfaltowych lub w ramach scalenia w standardzie określonym w założeniach do scalenia. Wyasfaltowanie wszystkich dróg transportu rolniczego jest czystą utopią, na którą nie stać nawet najbogatszych.
  • Numer: 46 (965)
  • Data wydania: 16.11.10