Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Słomiana sztuka

22.12.2009 00:00
W szkolnej bibliotece Gimnazjum nr 1 w Raciborzu  otwarto wystawę śląskiego artysty Tadeusza Ciuraby, który tworzy swe dzieła z nietypowego materiału, jakim jest słoma zebrana w czasie żniw.
Wystawa prezentuje prace o  tematyce sakralnej.  Od dłuższego czasu inspiracją dla Tadeusza Ciuraby jest sztuka Dalekiego Wschodu, gruzińska, mongolska, a także ikony. – Kiedyś dostałem kartkę z kwiatkiem wyklejonym ze słomy. Tak przypadła mi do gustu, że rozpracowałem technologię i samodzielnie wykleiłem pierwszy obrazek, potem przyszła pora na kolejne. Nikt mnie nie uczył tej techniki, z tym się trzeba urodzić – śmieje się artysta.
 
Uczestnicy otwarcia wystawy, wśród których poza młodzieżą szkolą byli: dyrektor G 1  Anna Zygmunt, kierownik raciborskiej filii Biblioteki Pedagogicznej Agata Śliwicka, nauczyciel plastyki Roman Szczasny, nauczyciel bibliotekarz Oksana Leszczyńska,  zasypywali artystę pytaniami dotyczącymi techniki, jaką się posługuje. Pytali o każdy szczegół, a także o to, ile czasu zajmuje wykonanie jednego obrazka. 
 
Artysta przekazał w darze dla G1 herb Raciborza, a dla Biblioteki Pedagogicznej exlibris wyklejone ze słomy.
 
Wystawę „Słomiana sztuka” można oglądać jeszcze przez kilka tygodni w szkolnej bibliotece G1 w Raciborzu, mieszczącej się na parterze przy ulicy Kasprowicza 4.
 
(oprac. JaGA)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09