Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ślązaczka, która potrafi rozbrajać bomby

01.12.2009 00:00
Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, została uhonorowana nagrodą Czarnej Perły za podejmowanie w nowoczesny sposób działań na rzecz ekologii w regionie i poprawy jakości życia jego mieszkańców.
Czarna Perła to nagroda Śląskiego Klubu Nike Soroptimist International.  – Jest to dla mnie prawdziwą niespodzianką, ponieważ wcześniej nie miałam kontaktu z tą organizacją. Tym bardziej się cieszę, że ktoś zauważył moje dążenia zmierzające do tego, aby instytucja publiczna działała w sposób przyjazny beneficjentom – powiedziała nam nagrodzona Czarną Perłą prezes Gabriela Lenartowicz.
 
Robić „do porządku”
 
– Ta nagroda to dla mnie także dowód, że zostałam zauważona jako Ślązaczka bez kompleksów i bez pretensji do innych – dodała. – Skoro zaś na Śląsku postrzega się kobiety w kuchni i przy sprzątaniu, to dlaczego z tych kompleksów nie uczynić atutu? Nam naprawdę dobrze wychodzi sprzątanie. Wielką politykę zostawmy panom, którzy lubią się kłócić przed kamerami, a my weźmy się właśnie za porządki. Chciałabym, żeby to było wizytówką Śląska – stwierdziła prezes Gabriela Lenartowicz.
 
W pracy kieruje się m.in. śląskim powiedzeniem „robić coś do porządku”, czyli z sensem. – To charakteryzuje pewien sposób myślenia, którego jestem zwolennikiem – dpdaje.
 
Robrajanie bomb
 
Na co dzień stara się, aby działania przynosiły konkretne efekty, tak jak chociażby w przypadku bomb ekologicznych na Śląsku, które wydawały się nie do ruszenia. – Tymczasem kilkoma konkretnymi pociągnięciami, z udziałem mediów, udało nam się doprowadzić do rozwiązania tej, jak się wydawało, niewykonalnej sprawy. Obecnie mamy program, mamy pieniądze, ruszyły przetargi dla wykonawców, jeśli chodzi o likwidację pozostałości po zakładzie azbestu i nielegalnym składowisku w Ogrodzieńcu, a w kolejce czekają następne „bomby” – przedstawiła sedno swojej pracy szefowa katowickiego Funduszu.
 
Jest jeszcze wiele do zrobienia
 
Obierając nagrodę powiedziała także, że wciąż istnieją w regionie nierozwiązane problemy ekologiczne utrudniające dostosowanie warunków naszego życia do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. – Choć wiele już zrobiono dla poprawy środowiska w województwie śląskim, to dużo jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Degradacja krajobrazu wciąż bowiem wyróżnia nas od reszty kraju, a dewastacja gleby i wody pozostaje dla wielu lokalnych społeczności barierą rozwoju – stwierdziła podczas uroczystej gali prezes Lenartowicz.
 
Co trzeba zrobić dla Śląska?
 
Doroczną nagrodę śląskiego klubu światowej organizacji kobiet przyznano podczas spotkania w Katowicach inaugurującego cykl „Co trzeba zrobić dla Śląska”. Pierwszym zaproszonym gościem był poseł Kazimierz Kutz, a debatę poświęcono jakości życia w województwie śląskim.
 
Za aktywność i skuteczność działania
Soroptimist International jest ogólnoświatową organizacją dla kobiet o wysokiej pozycji zawodowej, które pracują na rzecz umacniania praw człowieka i poprawy statusu kobiet. Organizacja ta skupia prawie 100 tys. aktywnych zawodowo kobiet ze 125 krajów działających w obszarach takich jak gospodarka, ochrona środowiska, edukacja, kultura, ochrona zdrowia. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymała dr Iwona Stadnicka, wybitna neurolog oraz prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Przyznawana od trzech lat nagroda Śląskiego Klubu Nike Soroptimist International Czarna Perła jest wyrazem uznania dla aktywności i skuteczności laureatów w działaniu dla dobra wspólnego.
 
(izis)
  • Numer: 48 (920)
  • Data wydania: 01.12.09