Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

20 lat wspólnego śpiewania

03.11.2009 00:00
Chór im. Eichendorffa działający przy raciborskim oddziale DFK obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia.
Z tej okazji 10 października w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zorganizowano imprezę urodzinową, a dzień później koncert w kościele Świętego Krzyża w Raciborzu-Studziennej.
 
Obchody rozpoczęły się od poświęcenia przez ks. Jana Szywalskiego nowo powstałego sztandaru chóru, który przedstawia kolory Śląska i postać poety Josepha Freiherr von Eichendorffa. Dziecięcy chórek im. Eichendorffa zaśpiewał niemieckojęzyczne piosenki. Każdy otrzymał na pamiątkę broszurki opisujące działalność chóru, wisiorki oraz kufle na piwo z napisem: „Eichendorffchor Ratibor“. Wieczorem zaś rozpoczęła się zabawa taneczna.
 
– Cieszę się, że już dzisiaj możemy obchodzić wspólnie z chórem ich 20-lecie istnienia. W ciągu tych wszystkich lat godnie nas reprezentował. Mogę spokojnie powiedzieć, że Chór Eichendorffa jest naszą kulturalną wizytówką. W imieniu naszego Towarzystwa życzę chórowi dużo sukcesów w dalszej działalności, a członkom oraz dyrygentce wytrwałości oraz zdrowia – mówił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego Marcin Lippa.
 
Historia
6 grudnia 1989, powstał w województwie śląskim 1. niemieckojęzyczny chór o imieniu Chór im. Eichendorffa, który należy do najstarszych chórów mniejszości niemieckiej. Przyczynili się do tego: Blasius Hanczuch, Bruno Lamla i Willibald Fabian. Poprzez śpiew i poezję członkowie chóru chcieli uwidocznić swoją kulturową i językową tożsamość. Nazwa Chór im. Eichendorffa powstała z chęci uczczenia poety, Josepha Freiherr von Eichendorffa, który urodził się w Łubowicach koło Raciborza. Pierwsze próby odbyły się w grudniu 1989 r. w salce katechetycznej w Studziennej. Od próby do próby liczba członków chóru wzrastała. W krótkim czasie chór liczył 120 członków. Przewodnictwo chóru przejęło małżeństwo: Sonja i Josef Oślizło. Na próbach uczono się śpiewać znane pieśni bożonarodzeniowe, opracowania muzyczne wierszy Eichendorffa, jak i pieśni kościelnych oraz piosenek obyczajowych. Pierwszy koncert odbył się 21 stycznia 1990 r. podczas mszy świętej w Krzanowicach. W grudniu 1994 r. państwo Oślizło zrezygnowali z prowadzenia chóru. Nowym prowadzącym został Bruno Lamla, zastępcą Ernestine Rossa, a dyrygentką Gabriela Jaworska. Nowa struktura przetrwała aż do dzisiaj.

Występy i sukcesy
Podczas 20-letniej działalności chóru odbyły się liczne występy w Niemczech, Austrii, Czechach, na Litwie oraz w Polsce. Pierwszy koncert poza granicami Polski odbył się 21 lipca 1991 r. w Haltern podczas pielgrzymki Ślązaków. Chór zdobył wiele miejsc na podium oraz wyróżnień. M.in. ma na koncie 5 pierwszych miejsc i 4 drugie w konkursie Eichendorffa, 6 razy zdobył pierwsze miejsce a 7 razy drugie podczas spotkania śpiewaków powiatu raciborskiego. Wielkim wyróżnieniem dla chóru było otrzymanie nagrody z dziedziny kultury, poprzez Fundację Eriki-Simon Miasta Halle w Niemczech.

(oprac. JaGA)

  • Numer: 44 (916)
  • Data wydania: 03.11.09