Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Toniemy w śmieciach

03.11.2009 00:00
W województwie śląskim wytwarzanych jest  najwięcej w kraju odpadów komunalnych, tymczasem unijne przepisy wymagają, aby w coraz większym stopniu były one przetwarzane, a nie składowane.
„Jak nie utonąć w śmieciach” to film Beaty Netz zrealizowany przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obraz pokazuje  konieczność pilnych zmian ustawodawczych w prawie o odpadach, pozwalających uregulować ten problem zgodnie ze standardami europejskimi. Jeśli takie nie nastąpią, faktycznie utoniemy w… śmieciach. I jeszcze za to zapłacimy karę.
 
Potrzebne są duże inwestycje
 
Film Beaty Netz został zaprezentowany podczas zorganizowanego w Funduszu spotkania Gabrieli Lenartowicz, prezesa zarządu Funduszu z dziennikarzami śląskich mediów. Była to okazja, by przedstawić wyniki ostatnich prac nad przygotowywaną przez Ministerstwo Środowiska nową ustawą o odpadach oraz zwrócić uwagę na potrzebę realizowania w naszej aglomeracji dużych inwestycji w tym zakresie.
 
Na Śląsku jest najwięcej odpadów
 
Niestety, właśnie w województwie śląskim wytwarzanych jest najwięcej w kraju odpadów komunalnych, tymczasem unijne przepisy wymagają, aby coraz większa ich część była przetwarzana, a nie składowana. Jeśli wymagania europejskie nie zostaną szybko spełnione, gminy płacić będą olbrzymie kary. Skala zaniedbań w tym zakresie jest jednak duża. Zgodnie ze zobowiązaniami akcesyjnymi w 2020 roku recykling objąć ma około 65 proc. odpadów, podczas gdy dziś odzyskiwanych jest zaledwie od 3 do 5 proc.! W innych krajach europejskich odzyskuje się około 90 proc.
 
Za pośrednictwem regionalnych mediów prezes Lenartowicz apelowała, by gminy aktywniej zabiegały o pozyskanie unijnych środków na tego typu inwestycje.
 
Szansa dla odważnych
 
Tym bardziej pozytywną informacją jest fakt, że wnioskodawcy z województwa śląskiego korzystają z szansy, jaką jest największy w historii Unii Europejskiej program pomocowy Infrastruktura i Środowisko. Instytucją wdrażającą ten program jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Do tej pory na 24 wnioski złożone do Funduszu  potwierdzenie dofinansowania otrzymało 9 projektów. Z siedmioma wnioskodawcami podpisano już umowy dotyczące gospodarki odpadami i wodno - ściekowej na łączną kwotę ponad 255 mln zł. To jeden z najlepszych w kraju wyników.
 
Gminy podejmują wyzwania
 
– To przede wszystkim sukces małych i średnich gmin, które zdobyły się na odwagę w podejmowaniu trudnych wyzwań, by realizować projekty, których wartość często przekracza ich kilkuletni budżet – skomentowała ten fakt prezes Lenartowicz.  Dlatego zarówno tym wnioskodawcom, którym już się udało, jak i tym, którzy dopiero ubiegają się o środki unijne, katowicki Fundusz będzie pomagał i wspierał w realizacji ważnych dla mieszkańców projektów proekologicznych – deklarowała prezes Lenartowicz.
 
(oprac. izis)
  • Numer: 44 (916)
  • Data wydania: 03.11.09