Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Badali ślady zbrodni

09.12.2008 00:00
Gimnazjaliści z Pietrowic Wielkich na tropie działalności „bezpieki” w swojej gminie i Raciborzu.

Historia zbrodni komunistycznego aparatu represji od lat jest przedmiotem badań historyków. Zainteresowała się tym również grupa gimnazjalistów z Pietrowic: Stefan Moc, Szymon Marcinek, Michael Dyrszlag, Paweł Rusnarczyk, Edyta Zachwey, Klaudia Herud oraz Dominika Taraszewska. Ta grupa „badawcza”, która powstała z inicjatywy nauczyciela historii Łukasza Kąsia, wzięła udział w programie realizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej działające w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. Celem badawczo-edukacyjno-dokumentacyjnego programu jest zachowanie i upublicznienie wiedzy o śladach zbrodni aparatu represji z lat 1944-1989.

Uczniowie z Pietrowic podjęli się trudu  zbadania obecności instytucji aparatu bezpieczeństwa w swojej gminie i Raciborzu. Opracowano dokumentację fotograficzną z opisem miejsc wykorzystywanych przez „bezpiekę” w latach 1944-1956. Przeprowadzono liczne wywiady ze świadkami, odszukano ofiary aparatu komunistycznego w tym okresie. Na podstawie tego powstała profesjonalna prezentacja multimedialna. Efekty pracy gimnazjalistów docenili pomysłodawcy projektu, czyli IPN.

27 listopada w Belwederze odbyła się uroczysta prezentacja najlepszych projektów w ramach programu „Ślady zbrodni”, na którą zaproszono również gimnazjalistów z Pietrowic. – Była to świetna okazja do wymiany poglądów oraz zapoznania się z wynikami pracy innych. Należy się cieszyć z inicjatywy IPN i z tego, że młodzi ludzie z pasją i zacięciem potrafią badać najnowszą historię Polski, odkrywać jej najciemniejsze karty, które wywołują jeszcze tyle negatywnych emocji i antagonizują świat „dorosłych” – podsumowuje Łukasz Kąś.

(oprac. e.Ż) 

  • Numer: 50 (869)
  • Data wydania: 09.12.08