Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Czytelnicy pytają, eksperci radzą

04.12.2007 00:00
Latający młotek Uszkodziłam ścianę gipsowo-kartonową przez fruwający młotek. Powstało dość spore wgniecenie, nie wiem, co robić. Płyta jest na stelażu. Pomóżcie, bo jak mąż wróci, to się nasłucham...

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie podała Pani dokładnie, jak głębokie jest uszkodzenie płyty. Jeżeli jest one powierzchowne, to można dokonać naprawy przy użyciu jednej z zapraw do wykonywania gładzi, na przykład Gipsar Uni. Max, Perfekt lub Uniplast, przy czym grubość nałożenia jednej warstwy gładzi nie powinna przekroczyć
2 mm. Jeżeli wgłębienie jest dość znaczne, należałoby w płycie wyciąć otwór o większym zasięgu niż wgniecenie, następnie wyciąć tej samej wielkości nowy wkład z płyty g-k i wkleić w miejsce uszkodzenia. Następnie całość dokładnie wyszpachlować Gipsarem Max i pomalować w kolorze ściany.

Anna Dydycz,
GRUPA ATLAS

Nie klej płytek na papie

W pomieszczeniu piwnicznym, zimą ogrzewanym, mam zamiar położyć gres na podłodze. W tej chwili posadzka betonowa pokryta jest warstwą papy izolacyjnej, przyklejonej do podłoża prawdopodobnie lepikiem. Stan tej izolacji jest bardzo dobry. Jaki klej mam zastosować, by przykleić płytki 30 cm x 30 cm?


Nie polecam układania płytek bezpośrednio na podłożu z papy, nawet jeśli papa jest w dobrym stanie. Papa, ułożona na wylewce  betonowej, stanowi podłoże pod warstwę jastrychu, który powinien być wylany jako samonośny podkład na warstwie oddzielającej. W tym wypadku warstwą oddzielającą będzie papa, a jastrych powinien mieć grubość min. 3,5 cm. Dopiero na twardym i stabilnym podłożu mineralnym można układać płytki gresowe.
 Do wykonania jastrychu polecam zastosowanie anhydrytowej wylewki samopoziomującej SAM 150 lub SAM 200 w grubości min. 3,5cm. Można także zastosować renowacyjny podkład podłogowy na bazie cementu Terplan R,  zazbrojony dodatkowo siatką z włókna szklanego (taką, jaką się stosuje przy wykonywaniu warstwy zbrojącej w systemach ociepleń.W przypadku konieczności zredukowania chłonności podłoża, należy zastosować Atlas Uni Grunt.

Na tak przygotowany podkład podłogowy można przykleić płytki Zaprawą klejową do gresu, klejem Atlas Plus  lub Atlas CAL N. W przypadku, gdy istnieje konieczność szybkiego użytkowania pomieszczenia, można skorzystać z zaprawy Atlas MIG, która umożliwia użytkowanie powierzchni i fugowanie płytek już po 4 godz. Do fugowania może Pan zastosować – w zależności od sposobu użytkowania pomieszczenia – zaprawę do fugowania Atlas (wąską lub szeroką) albo Fugę Atlas Artis o podwyższonej elastyczności i przedłużonej trwałości koloru.

Joanna Złoczewska,
GRUPA ATLAS

Pęknięcie na suficie

Remontuję pokój, w którym na stropie DZ-3, na jednej z sufitowych belek, jest podłużne pęknięcie na długości 3,60 m. Wcześniejsze szpachlowania nic nie pomogły. Jak skutecznie zlikwidować tę rysę?

Ubytki i pęknięcia na elementach betonowych należy wypełniać materiałem posiadającym parametry techniczne betonu. Polecam zastosowanie zaprawy Atlas TEN-10. Jest to szybkotwardniejąca zaprawa budowlana, przeznaczona do napraw podłoży z betonu lub żelbetu. Zalecana jest zwłaszcza wówczas, gdy istnieje konieczność szybkiego wykonania prac związanych z renowacją lub odtworzeniem uszkodzonych elementów betonowych lub żelbetowych. Zaprawa posiada wysoką wytrzymałość na  ściskanie 40 MPa .

Jako produkt szybkowiążący wymaga wykonania tzw. warstwy kontaktowej, która przejmie naprężenia skurczowe w materiale na styku z powierzchnią uzupełnianą, zapobiegając w ten sposób odspajaniu się uzupełnionego materiału. Dokładny sposób przygotowania podłoża oraz technologię wykonania prac  można znaleźć na każdym opakowaniu tego produktu .
Joanna Złoczewska,
GRUPA ATLAS

Tynk na drewnianych ścianach

W remontowanej łazience chciałbym wzmocnić słaby tynk, położony na drewnianych ścianach (cały dom jest drewniany). Czy mogę użyć do tego siatki zbrojącej i kleju Stopter K-20, jaki stosuje się w systemach ociepleń? Wszystko mam zamiar wykończyć gładzią szpachlową. Czy takie rozwiązanie jest sensowne?

Stopter K-20, użyty wraz z siatką zbrojącą, stanowi doskonały system renowacji odpowiednio mocnych, starych tynków. Tynki powinny być stabilne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność zaprawy (kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku oraz resztek farb). Zaprawa nadaje się do tynków cementowych i cementowo-wapiennych. Nie ma przeciwwskazań do stosowania Stoptera K-20 wewnątrz pomieszczeń. Miejscowe ubytki w tynku należy uzupełnić przed wklejeniem siatki za pomocą Zaprawy Wyrównującej Atlas. Podłoże należy wcześniej zagruntować dwukrotnie Uni-Gruntem.

 Jeśli planuje pan ściany pomalować, wtedy można położyć zaprawę szpachlową Atlas Rekord (na bazie białego cementu), którą można wykończyć na dwa sposoby: lekkie zacieranie pacą filcówką lub przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym. Dla wzmocnienia przyczepności Rekorda do Stoptera K-20 należy zastosować podkładową masę tynkarską Atlas Cerplast. Na Cerplast, zamiast zaprawy Rekord, można też położyć tynk akrylowy Cermit, występujący w bogatej kolorystyce, dostępny w kilku grubościach ziarna, w fakturze baranka lub rustykalnej.
 
Jeśli życzy Pan sobie wizyty doradcy technicznego na miejscu planowanego remontu, proszę podać telefon kontaktowy w celu ustalenia dokładnego terminu wizyty.

Zapraszam też Pana do odwiedzenia naszych stron www.atlas.com.pl  w celu dokładnego zapoznania się z naszymi produktami, a w naszym Dzienniku Budowy znajdzie Pan wiele praktycznych porad z dziedziny budownictwa.

Małgorzata Piotrowska,
GRUPA ATLAS

  • Numer: 49 (816)
  • Data wydania: 04.12.07