Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Spod pióra Wypióra

27.11.2007 00:00
W powieści, która powstawała w rzeczywistości wirtualnej, raciborzanin, Rafał Wypiór, nie zapomina o swoich korzeniach.

Pochodzący z Raciborza Rafał Wypiór wydał książkę pt. „Kronika okresu wypowiedzenia”, w której nie brakuje akcentów wiążących się z rodzinną miejscowością autora. – Jednym z wątków poruszonych w książce jest historia 4 postaci, których pierwowzory pochodzą właśnie z Raciborza – wyjaśnia pisarz. Ten wątek powieści ma również cechy autobiograficzne. – Te 4 postacie to przyjaciele, którzy za komuny, jeszcze jako młode chłopaki, uprawiali opozycję – przyznaje autor, który przed laty należał do Grona Młodzieży Niezależnej. – Spotykają się oni po latach już nie po to, by bawić się w politykę, ale zrobić skok na kasę. Na ich drodze staje główny bohater, czyli Reces Jan, który na skutek – nomen omen – recesji traci płynność finansową. Ma 30 dni na spłacenie kredytu i wie, że jego firma, Punkt Usług dla Ludności nie przyniesie mu potrzebnych dochodów. Wtedy poznaje kolesi i staje się ofiarą ich intrygi – opowiada o swojej powieści autor.

„Kronika okresu wypowiedzenia” posiada również interesującą formę. – Książka składa się z 30 rozdziałów odpowiadającym 30 dniom, które pozostały bohaterowi do spłacenia kredytu – zdradza Rafał Wypiór.

A jak doszło do powstania powieści i jej wydania? – Znajomy pokazał mi portal literacki, gdzie zacząłem publikować krótkie formy, a potem powieść rozdział po rozdziale. Byłem zaskoczony, bo długie formy nie sprzedają się w Internecie, a ja miałem stałych czytelników – to właśnie zachęciło mnie do znalezienia wydawcy – opowiada pisarz. Sposób, w jaki opisywana powieść powstawała, odcisnął na niej swoje piętno, nie brakuje  w niej fragmentów żywcem ściągniętych z portalu.

(JaGA)

  • Numer: 48 (815)
  • Data wydania: 27.11.07