Muzycznie i naukowo
Już na początku miesiąca w raciborskim Muzeum zrobiło się muzycznie. 9 listopada zorganizowany został koncert umuzykalniający dla najmłodszych.
Natomiast 16 listopada przygotowano atrakcje muzyczne dla starszej publiczności. W budynku przy ul. Gimnazjalnej Zespół Muzyki Dawnej Il Sospiro wystąpił z koncertem kameralnym z cyklu „Muzyka dawna w śląskich zabytkach”. Raciborski występ nosił tytuł „Barokowe impresje” i był jednym z trzech z cyklu. Przybyłych przywitała dyrektor Muzeum w Raciborzu, Joanna Muszała-Ciałowicz :– Witam gorąco, mimo że za oknami pierwszy atak zimy. Dawno koncertów u nas nie było, myślę, że tym państwa usatysfakcjonujemy. Dyrektor przypomniała również o roku jubileuszowym, w którym obchodzona jest 80. rocznica istnienia Muzeum. – Wszystkie koncerty, konferencje odbywają się w ramach tego jubileuszu – mówiła.
Koncert Il Sospiro poprowadziła Sabina Klyta-Szubert, która objaśniła znaczenie nazwy grupy: il sospiro – z wł. westchnienie. Widzom muzykę dawną, a szczególnie barokową, przybliżyli: Kamila Zbořilová (sopran), Tomasz Manderla (skrzypce), Izabela Kožaná Manderla (klawesyn) i Katarzyna Bieniasz (wiolonczela).
Nie zabrakło też nauki w Muzeum. 18 listopada odbyła się konferencja z cyklu „Powroty do źródła” pt. „Chrześcijańskie korzenie kultury europejskiej” z udziałem prof. Franciszka Marka i prof. Antoniego Barciaka.
(JaGA)
Najnowsze komentarze