Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Dzielmy się z potrzebującymi

20.11.2007 00:00
11 listopada w wielu parafiach naszego regionu obchodzony jest dzień świętego Marcina.

Racibórz – Jaki Marcin taka zima
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa już po raz drugi zorganizowano obchody wiążące się z postacią świętego Marcina. –  Święty Marcin przyjechał na koniu, było to  możliwe dzięki uprzejmości pana Henryka Malcharczyka z Płoni – mówi ks. proboszcz Adam Rogalski. W czasie spotkania lektorzy przedstawili najbardziej charakterystyczną scenę z życia świętego, czyli dzielenie się płaszczem z żebrakiem, a parafialne zespoły, dziecięcy i młodzieżowy, zadbały o oprawę muzyczną. Nie zabrakło pieśni poświęconej osobie św. Marcina, którą specjalnie przetłumaczono na język polski z niemieckiego. –  Osoba św. Marcina w Niemczech cieszy się większą popularnością – zwraca uwagę ks. proboszcz. Na zakończenie w domu parafialnym zgromadzeni wspólnie śpiewali, a także mieli okazję spróbować świętomarcińskiego rogala i specjalnej herbaty. –  Główną ideą przedsięwzięcia było przypomnienie o potrzebie dzielenia się z potrzebującymi – mówi ks. Adam Rogalski.

(JaGA)

Studzienna-Sudół – Przemarsz z orkiestrą
W Studziennej i Sudole o 15.00 spod kościoła parafialnego wyruszył pochód dzieci i młodzieży, któremu przygrywała miejscowa orkiestra dęta. Nie zabrakło oczywiście postaci św. Marcina tradycyjnie jadącego na koniu. Uczestnicy przemarszu dotarli do sali LKS Studzienna, gdzie odbyły się występy artystyczne w wykonaniu dzieci z SP 5 i chóru dziecięcego Josepha von Eichendorffa. Organizatorami byli: DFK Grupa Studzienna-Sudół, SP 5 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Rada Rodziców i Stowarzyszenie Rozwoju Dzielnicy Studzienna. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali rogal św. Marcina. Jego kształt przypomina podkowę, którą miał zgubić koń świętego.

(j)

Samborowice – Sołtys w roli patrona
Święto przebiegało w atmosferze historyczno-religijnej. Tradycyjnie już proboszcz parafii – ks. Zbigniew Gajewski – odprawił w kościele nabożeństwo ku czci patrona. Parafianom i gościom życzył, na wzór św. Marcina, realizacji największego przykazania miłości. Uliczny korowód za świętym Marcinem odwołano z powodu niesprzyjającej pogody. Kolejnym punktem obchodów była inscenizacja przed szkołą. W rolę patrona dosiadającego konia wcielił się sołtys Samborowic – Adrian Niewiera. Po tym akcencie sołtys zaprosił przybyłych na festyn do szkolnej sali gimnastycznej. Można było kupić świąteczne ozdoby, obrazy, wieńce i kwiaty. Nie zabrakło stoiska z grzanym winem i ciastkami. Uroczystość zakończono zabawą taneczną.

A.W.

Budziska – Rogaliki od św. Marcina
Po raz pierwszy obchody dnia św. Marcina odbyły się w Budziskach. Uczestników korowodu nie przestraszył gęsto sypiący śnieg. W roli św. Marcina wystąpił Roman Morciniec.Tuż za nim, bryczką zaprzężoną w dwa konie, jechał Paweł Morciniec z księdzem proboszczem Józefem Ledwigiem i Wilhelmem Strzelczykiem, który przygrywał na akordeonie. Na urządzonym tego dnia kiermaszu można było zakupić ozdoby świąteczne.

(e.Ż)

  • Numer: 47 (814)
  • Data wydania: 20.11.07