Plecy to podstawa
– Obecnie gimnastyka korekcyjna prowadzona jest w naszym mieście jedynie w przedszkolach i szkołach podstawowych dla klas I-III, w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Po III klasie, gdy zaczyna się dojrzewanie i kręgosłup jest najbardziej obciążony, zajęcia mające zadbać o prawidłowe postawy dzieci kończą się. Chcemy to zmienić – mówi Artur Krawiec, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu. Stąd pomysł na wprowadzenie w życie programu, który pozwoliłby zwiększyć liczbę godzin gimnastyki korekcyjnej w szkołach podstawowych. Poszerzyłby grono jej odbiorców również o uczniów klas IV-VI, a nawet gimnazjalistów, a także pomógłby poprawić warunki, w których dzieci ćwiczą.
W zrealizowaniu zamiarów raciborskim nauczycielom pomógł Bielski Szkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej, z którym kontakt nawiązali kierownik Piotr Leks i Aleksander Pordzik. Bielski ośrodek udostępnił im swój program, który Artur Krawiec dostosował do warunków raciborskich. – Nasze cele chcemy wprowadzić w życie etapami. Pierwszy obejmie szkolenia nauczycieli prowadzących zajęcia, zdiagnozowanie dzieci, by wiedzieć, jakie dokładnie są potrzeby. Chcielibyśmy stworzyć przy MOS Międzyszkolną Poradnię Wad Postaw Ciała, gdzie diagnozowane byłyby dzieci – opowiada Artur Krawiec.
– II etap dotyczyłby przebadania gimnazjalistów. Poza tym chcielibyśmy również poszerzyć bazę o nowy sprzęt i powiększyć salkę – wyjaśnia nauczyciel.
Po każdym etapie odbywać będzie się monitoring i wyciągane będą wnioski.
(JaGA)
Najnowsze komentarze