Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Żele i pianki stosuj z umiarem

21.11.2006 00:00
Z lek. med. Dorotą Sobel, dermatologiem, ordynatorem oddziału dermatologii w rybnickim szpitalu rozmawia Iza Salamon.

Czy zabiegi fryzjerskie i kosmetyki upiększające mogą się przyczynić do wypadania włosów?

Trudno to stwierdzić jednoznacznie. Tak zwana macierz włosa, z której powstaje włos, jest najszybciej dzielącą się tkanką w organizmie człowieka. Dlatego jest ona bardzo wrażliwa na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Stosowanie różnego rodzaju ondulacji, farbowanie włosów, stosowanie bez umiaru środków upiększających czy też szamponów o działaniu zasadowym ma z pewnością niekorzystny wpływ na włosy. Łodygę włosa uszkadza również przewlekłe działanie promieni słonecznych.

Czyli nie farbować, nie ondulować i nie używać żelu?

Wszystko należy robić z umiarem. Prawidłowo wykonane zabiegi,odpowiednimi preparatami, przez fachowy personel w salonach fryzjerskich są bezpieczne. Najwięcej szkody wyrządzają sobie sami pacjenci stosując na własną rękę różne środki chemiczne, głównie do rozjaśniania włosów, zbyt często i w nieodpowiedni sposób. Warto pamiętać, że także nieodpowiednie czesanie, używanie złych grzebieni, a także sposób uczesania, który powoduje nadmierne naciąganie włosów, również mają niekorzystny wpływ i mogą powodować łysienie.

W ostatnim czasie coraz więcej młodych ludzi narzeka na wypadanie włosów. Co jest tego przyczyną?

Wypadanie włosów jest dużym problemem i nie zależy od wieku. Należy zaznaczyć, że są różne rodzaje łysienia. Najczęściej zgłaszają się pacjenci z łysieniem plackowatym. Stanowią oni około 2 proc. wszystkich porad dermatologicznych. Żeby zrozumieć mechanizm łysienia, warto nieco bliżej poznać cykl wzrostowy włosa. Dzieli się on na trzy etapy. Pierwszy to okres wzrostu, czyli anagenowy, drugi to okres inwolucji mieszka włosowego – katagenowy, trzeci etap spoczynku nazywany jest telogenowym. Tak więc w zależności od tego, w jakim okresie wzrostu włosa zadziała czynnik szkodliwy, występują różne rodzaje łysienia. Anagenowe, czyli dystroficzne pojawia się w krótkim okresie, nawet po kilkunastu dniach działania czynnika szkodliwego. Łysienie telegenowe występuje dopiero po 2-3 miesiącach działania czynnika toksycznego. Ze względu na przyczynę, przebieg i metodę leczenia można wyróżnić m.in. łysienie typu męskiego, łysienie rozlane kobiet, łysienie androgenowe kobiet, łysienie poporodowe. Odrębnym tematem są różnego rodzaju łysienia typu bliznowaciejącego i wspomniane wcześniej łysienie plackowate.

Jakie są inne przyczyny łysienia?

Łysienie może być spowodowane różnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Są to m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroby zakaźne, gorączka, kiła. Wypadanie włosów może się również wiązać z przyjmowaniem leków cytostatycznych oraz z radioterapią w przypadku leczenia chorób nowotworowych. Częstą przyczyną są także niedobory pokarmowe związane czasem z dietami odchudzającymi, szczególnie chodzi tutaj o niedobór białka, aminokwasów, a także żelaza, cynku i witamin. Włosy mogą wypadać również z powodu zatruć pokarmowych czy alkoholowych, a także z powodu chorób pasożytniczych. Z kolei łysienie typu męskiego uwarunkowane jest genetycznie i zależne od zmian hormonalnych.

Co robić, żeby włosy były gęste i zdrowe?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Z pewnością należy dobrze się odżywiać, chronić przed długotrwałym wpływem promieni słonecznych i nie stosować nadmiernie kosmetyków. Z każdym problemem należy oczywiście zgłosić się do dermatologa.

Iza Salamon

  • Numer: 47 (762)
  • Data wydania: 21.11.06