Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Brawo Szczepan!

07.11.2006 00:00
Młody raciborzanin doceniony za granicą jako trener.

Studiujący na wrocławskiej AWF Szczepan Szczygielski z Raciborza udanie prowadził francuską drużynę ligową.

Wychowanek AZS „Rafako” Racibórz skorzystał ze studenckiej wymiany w ramach unijnego programu „Sokrates – Erazmus” i pojechał do Francji. Tam zaproponowanu mu prowadzenie przez jeden sezon drużyny spod Lille – „Saint Michel Sport” Marquette. Był to zespół, występujący w odpowiedniku polskiej czwartej ligi. Struktura rozgrywek we Francji jest podobna do polskiej – mówi S. Szczygielski. Wspomina, że objął zespół w momencie gdy z liczącego się w rozgrywkach znacznie spadł w notowaniach, bo odeszło z niego paru ważnych siatkarzy. Nie od razu mi zaufali.Trudno im było się przekonać do kogoś z dziwnym akcentem, stawiającemu na dziwne ćwiczenia – mówi student z Raciborza. Efekty treningów ze Szczygielskim były widoczne w meczu z przeciwnikiem, z którym ekipa spod Lille przegrała wcześniej 0:3. Po batalii i zwycięskim trzecim secie 40:38 pokonaliśmy ich w tie–breaku – mówi Polak.

Po przejęciu francuskiego zespołu Szczepan Szczygielski tylko raz przegrał – 2:3 odnosząc później same zwycięstwa w lidze (14 w sezonie). Dzięki tylu zdobytym punktom „Saint Michel Sport” wywalczyła awans klasę wyżej.

Czy nie proponowali mi, bym tam został? Oczywiście. Postanowiłem jednak wpierw skończyć studia w kraju – mówi raciborzanin. Przeszkodą w kontynuacji pracy z Francuzami był też brak odpowiednich dokumentów. Mój dyplom instruktorski wyżej by już nie wystarczył. Musiałbym zdać na miejscu odpowiednie egzaminy – wyjaśnia młody trener. Szczepan Szczygielski poważnie myśli o powrocie do Francji. Jeśli sytuacja na polskim rynku pracy nie zmieni się, to trudno będzie mi myśleć o przyszłości w kraju – przyznaje. Po obronie pracy magisterskiej będzie menadżerem sportu, bo organizacja przedsięwzięć sportowych najbardziej go interesuje.

O synu pisali nawet we francuskiej prasie. Jestem z niego dumny. Pasję do siatkówki ma na pewno po mnie – uśmiecha się ojciec Szczepana Wiesław Szczygielski. Wspólnie grają w Raciborskiej Lidze Piłki Siatkowej. Reprezentują barwy „Entera–Instal Magu”, broniącego tytułu mistrza amatorskich rozgrywek.

(ma.w)

  • Numer: 45 (760)
  • Data wydania: 07.11.06