Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Skolioza niczym zepsuty ząb

07.11.2006 00:00
Wizyta rehabilitantów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Bielskim Szkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej im. Romana Liszki.

Raciborscy rehabilitanci Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego z ogromnym entuzjazmem podpatrywali metody badań i zestawy ćwiczeń bielskich metodyków korekcyjnych oraz ich sposoby na przekonanie o słuszności i potrzebie gimnastyki dyrektorów szkół, przedszkoli oraz władzmiasta.

Jesteśmy oszołomami, którzy maja ideę - mówił o zaangażowaniu swoim i współpracowników, dyrektor ośrodka Paweł Kowalski. Mając na myśli ich wspólne „pozytywne zakręcenie” z dumą prezentował ośrodek oraz opowiadał o latach działalności i sukcesach w zakresie propagowania gimnastyki na terenie Bielska-Białej. Ośrodek działa już od 1981 roku. Pod okiem 21 nauczycieli rehabilitowanych jest obecnie 950 dzieci a 3,5 tys., ćwicząc w domu, chodzi na regularne kontrole. Swym pacjentom placówka może zaproponować basen, siłownię, gabinet hydroterapii oraz masażu.

Bielskim metodykom już nie jednokrotnie udało się uratować młody kręgosłup od operacji wszczepienia mu implantów. Są przekonani, że odpowiednio dobrane i systematycznie wykonywane ćwiczenia pod okiem doświadczonego nauczyciela, jak również kontrola rodzica mogą zapobiec tej ostatecznej metodzie. Wizytujący ośrodek raciborscy rehabilitanci mają poczucie bezsilności widząc w szkolnych planach znikające godziny korekcyjne. Jednocześnie czują się gotowi by stawić temu czoła.

Rehabilitanci zgodnie podkreślają, iż rodzice często nie zdają sobie sprawy z ogromu problemu, a prowadzone przez bielskich rehabilitantów badania są wprost zatrważające. Jak wynika z nich, aż 99% dzieci cierpi na skrzywienia kręgosłupa, z czego 60% to skoliozy.

Warto zastanowić się jak wygląda dzień naszej pociechy. Przedpołudnie spędzone w szkolnej ławce, popołudnie przed komputerem lub telewizorem. W sumie to jakieś 8-10 godzin bez ruchu – mówi Ryszard Harężlak,

Mocno podkreśla on jak bardzo ważne jest tutaj zaangażowanie rodzica. Ostrzega by nie traktowali oni pływania jako panaceum na skrzywiony kręgosłup, bo można odnieść cel wręcz przeciwny do zamierzonego. Przestrzega również przed specjalistami, którzy zamiast kręgosłupa leczą często swój własny budżet.

Basia Staniczek

  • Numer: 45 (760)
  • Data wydania: 07.11.06