Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Odra pod dobrą opieką

07.11.2006 00:00
„Oddać przestrzeń rzece” - pod takim hasłem międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF oraz gmina Krzyżanowice realizują projekt ochrony meandrów Odry.

Jak dotychczas efektem tej współpracy było upowszechnienie meandrów, czyli krótkiego odcinka rzeki na wysokości Chałupek i Bogumina, która przez przyrodników została nazwana skarbem przyrody. Odra swobodnie wytycza tu swój bieg, co rusz zmieniając lokalizację koryta. Miejsce to upodobały sobie unikalne rośliny i zwierzęta. Co rusz badacze donoszą o odkryciu nowych gatunków. Wojewoda śląski formalnie uznał meandry za obszar chronionego krajobrazu. Zgłoszono je do europejskiej sieci „Natura 2000”. Również Czesi objęli je ochroną prawną, a swoje zainteresowanie sprawą wyraził Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - Fundusz Globalnego Środowiska, dla którego model współpracy polsko-czeskiej na styku Chałupek i Bogumina jest warty promowania na całym świecie.
Zaangażowaliśmy się w działania wspólnie z WWF, bo zakola Odry to dla nas jedna z większych atrakcji turystycznych, dostrzeżona niedawno przez Telewizję Polską, która zrealizowała tu swój program „Kawa czy herbata”. Ukazało się już wiele ciekawych publikacji. Chcemy nadal promować to miejsce - mówi wójt Leonard Fulneczek.

Od niedawna piesi i rowerzyści mogą zwiedzać meandry wzdłuż otwartej tu 27 października ścieżki przyrodniczej. Na tablicach można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje o terenie oraz obserwowanej faunie i florze. Tekst podany jest w języku polskim i czeskim. Jednocześnie ukazał się nowy, tym razem czterojęzyczny przewodnik. Na potrzeby lekcji szkolnych opracowano specjalny konspekt.

Co ciekawe, meandry są prawie corocznie zalewane. Dzięki temu można zaobserwować naturalne dynamiczne procesy tworzenia koryta rzeki, zachowały się niezwykle ciekawe i unikalne w skali Europy naturalne siedliska nadrzeczne – lasy łęgowe, zarośla wierzbowe, szuwary i podmokłe łąki, uważane przez przyrodników za perełkę śląskiej przyrody. Teren ten dopiero od niedawna stał się obszarem badawczym dla przyrodników: ornitologów, entomologów i zoologów. Odnaleziono tu okazy fauny i flory ujęte na tzw. czerwonych listach gatunków zagrożonych, m.in. motyle modraszka nausitous i chrząszcza pachnicę dębową. W odnogach żyją różanka i piskorz, a w wyrwach gniazdują zimorodek i jaskółka brzegówka. Odnotowano obecność bobra europejskiego i wydry.

(waw)

  • Numer: 45 (760)
  • Data wydania: 07.11.06