Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zaopiekuj się mną

07.11.2006 00:00
Diecezjalna Fundacja Obrony Życia w Opolu prowadzi kampanię na rzecz pozyskania nowych rodzin, które podjęłyby się opieki nad dziećmi. Potrzeby są bowiem ogromne, zaś liczba chętnych niewspółmiernie mała. Jeżeli miejsce w rodzinie zastępczej dla dzieci zgłoszonych przez sąd się nie znajdzie, trafią one do domów dziecka.

Rodzina zastępcza - jest to rodzina, która tymczasowo bądź na stałe opiekuje się i wychowuje dzieci, których rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską. Zdarza się również, że w rodzinie zastępczej przebywają dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Dzieci zostają umieszczone w rodzinie zastępczej na mocy postanowienia Sądu Rodzinnego. Rodzina zastępcza ma obowiązek utrzymywania kontaktów z rodziną naturalną w celu podtrzymywania więzi emocjonalnych łączących dziecko z jego rodzicami i innymi bliskimi. Rodzice zastępczy, w zastępstwie rodziców biologicznych sprawują bieżącą pieczę nad dzieckiem, natomiast ustawowo reprezentują dziecko rodzice biologiczni, tzn. pod względem prawnym dziecko jest członkiem rodziny biologicznej, a w rodzinie zastępczej jedynie przebywa.

W powiecie raciborskim są obecnie 104 rodziny zastępcze. 78 procent z nich jest w jakimś stopniu spokrewnionych z dziećmi (to dziadkowie, wujowie, ciotki). Warunkiem zostania rodziną zastępczą jest dobry stan zdrowia kandydatów, dobra opinia w środowisku, niekaralność, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło dochodu, brak ograniczeń we władzy rodzicielskiej względem biologicznych dzieci. Badana jest także motywacja rodziny. Chodzi o to, by wyeliminować osoby, które chciałyby w ten sposób uzyskać dla siebie źródło dochodu (na jedno dziecko przysługuje dofinansowanie w kwocie średnio 800 zł miesięcznie plus 164,70 zł za pełnioną przez rodzica/ów funkcję). Należy też przejść przeszkolenie, ale wymóg ten nie obowiązuje w przypadku rodzin spokrewnionych z dzieckiem. Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna. Brane są pod uwagę preferencje co do płci dzieci i ich wieku.

Bliższe informacje dotyczące rodzin zastępczych można uzyskać w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej, pl. Mickiewicza 1, 45-369 Opole, tel. 077 44-25-000, e-mail: poradnia.dfoz@op.pl; koordynatorzy kampanii - Maja Ludwig i Andrzej Łopata - tel. 0505 537 821, www.rodzinazastepcza.dfoz.pl lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Grzonki 1, 47-400 Racibórz, tel. 032 415 20 28 w. 26.

(e)

  • Numer: 45 (760)
  • Data wydania: 07.11.06