Tynk na tynk
Kilka lat temu ociepliłem dom styropianem i położyłem tynk o fakturze baranka. Obecnie chciałbym odnowić dom. Czy mogę nałożyć nawą warstwę tynku na starą, czy też muszę usunąć istniejący tynk w całości? – pyta czytelnik.
Usunięcie tynku cienkowarstwowego, stanowiącego warstwę elewacyjną w systemie ociepleń, nie jest dobrym pomysłem. Podczas wykonywania tego typu prac można uszkodzić inne warstwy układu, szczególnie warstwę zbrojącą, w praktyce decydującą o trwałości całego ocieplenia. Takie uszkodzenie, z kolei, może pociągnąć za sobą dalsze, nieprzewidziane koszty.
Istnieje jednak inne rozwiązanie, zdecydowanie lepsze, łatwiejsze i przed wszystkim mniej pracochłonne, które mogę tu polecić.
Naprawiamy uszkodzone fragmenty
Naprawiamy uszkodzone fragmenty
Pierwszą czynnością powinno być oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń spowodowanych osiadaniem na tynku kurzu, spalin czy innych zanieczyszczeń. Najlepiej użyć w tym celu wody pod ciśnieniem i miękkiej szczotki, pamiętając jednak, aby dysza podająca wodę była spłaszczona i rozpraszała strumień wody. Następnie zabieramy się do ewentualnej naprawy tynku w miejscach jego uszkodzenia. Taka naprawa jest absolutnie niezbędna w przypadku, gdy w sposób mechaniczny został uszkodzony materiał termoizolacyjny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. W takiej sytuacji uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji, np. szlifierką kątową, oraz dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół uzupełnianego elementu.
Następnie wklejamy odpowiednio docięty fragment materiału termoizolacyjnego, a po związaniu użytej w tym celu zaprawy nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą Atlas Stopter K-20 lub Atlas Hoter U i zatapiamy w niej siatkę. Należy pamiętać, aby wklejana siatka zachodziła na istniejącą ok. 5 cm.
Nakładamy tynk
Po oczyszczeniu powierzchni tynku oraz wykonaniu niezbędnych prac naprawczych możemy przystąpić do właściwego etapu robót. Powierzchnię tynku trzeba teraz wyrównać, ponieważ nakładanie tynku bezpośrednio na inny tynk cienkowarstwowy z wyraźną fakturą, może sprawiać trudności, jest też nieekonomiczne. W tym celu można użyć zaprawy klejącej Atlas Stopter K-20 lub Atlas Hoter U. Kiedy warstwa zaprawy wyschnie, koniecznie trzeba nałożyć na nią podkładową masę tynkarską Atlas Cerplast, która stanowi nieodłączny element w technologii układania cienkowarstwowych tynków mineralnych lub akrylowych. Zastosowanie tej masy poprawi przyczepność tynku i ograniczy możliwość wystąpienia na jego powierzchni plam, spowodowanych właściwościami podłoża lub jego niewłaściwym przygotowaniem.
Po wyschnięciu masy tynkarskiej, czyli po 4-5 godzinach, możemy przystąpić do nakładania tynku cienkowarstwowego. Może to być tynk mineralny Atlas Cermit SN, SN-MAL, DR, akrylowy: Cermit N i R lub Akrylowy Tynk do Barwienia w Masie, . W przypadku użycia tynku przeznaczonego do malowania, Atlas Cermit SN-MAL, konieczne jest wykonanie powłoki malarskiej, która zapewni powierzchni tynku właściwą odporność na warunki atmosferyczne. Może Pan użyć również tynków silikatowych lub silikonowych. Tynki silikatowe o nazwie Atlas Silkat dostępne są w 352 kolorach i dwóch fakturach (baranek i drapana), natomiast silikonowe Atlas Silkon - w 655 kolorach i również w dwóch wspomnianych, fakturach.
Tynk nakładamy na przygotowane podłoże równomierną warstwą o grubości ziarna kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągać z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnie fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego.
Należy doświadczalnie (dla danego typu podłoża i danej pogody) ustalić maksymalną powierzchnię możliwą do wykonania w jednym cyklu technologicznym (naciągnięcie i zatarcie). Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre”. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować, a tynkowaną powierzchnię chronić, zarówno w trakcie prac, jak i w okresie wysychania tynku, przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych. Czas wysychania tynku, zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi od ok. 12 do 48 godzin. Temperatura podłoża i otoczenia, podczas wykonywanych prac i wysychania tynku, powinna wynosić od +5°C do + 25°C.
Sebastian Czernik
Grupa Atlas
Grupa Atlas
Najnowsze komentarze