Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Jeden ze stu

20.12.2005 00:00
Paweł Chlebek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, jest jedną ze stu osób z całej Polski, które w ramach projektu „Maria Curie – Skłodowska spotyka Einsteina”, odwiedziły w listopadzie niemieckie placówki badawcze.
Wyjazd do Berlina, który trwał od 14 do 18 listopada, zorganizowała Polsko–Niemiecka Współpraca Młodzieży. Kwalifikacja uczestników odbywała się na podstawie formularza zamieszczonego w Internecie. Zawarte w nim pytania dotyczyły osiągnięć uczniów w konkursach i olimpiadach, wiedzy o Unii Europejskiej, badań naukowych itp. Jedno z nich brzmiało np.: „Co zrobiłbyś w celu polepszenia dostępu młodzieży do badań naukowych?”.
 
Wizyta polskiej młodzieży w Niemczech miała na celu głównie zwiedzanie największych niemieckich ośrodków badawczych. Uczniowie odwiedzili takie placówki jak: Laboratorium Fizyczne Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, Laboratorium Biologiczno–Chemiczne Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, Laboratorium Genetyczno–Biotechnologiczne w Berlinie, Instytut Fizyki Mikrostrukturalnej im. Maxa Plancka w Halle, Badawcze Centrum Ochrony Środowiska w Lipsku. Było fantastycznie! Bardzo mi się podobało to, że miałem okazję zwiedzić ośrodki badawcze na najwyższym światowym poziomie i zobaczyć jak się w nich pracuje –  mówi Paweł Chlebek.
 
Paweł szczególnie interesuje się chemią, fizyką i biologią. Czyta dużo literatury fachowej, książek naukowych i popularnonaukowych związanych z tymi dziedzinami. Często bierze udział w różnego rodzaju olimpiadach przedmiotowych, głównie z chemii i fizyki. W ubiegłym roku dostał się do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego. Obecnie przygotowuje się do etapu wojewódzkiego ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej i Olimpiady Języka Angielskiego, które odbędą się pod koniec stycznia. Nie są to jednak zajęcia, które wypełniają mu cały wolny czas, Paweł dzieli go także między inne pasje. Bardzo lubię sport, zwłaszcza pływanie, koszykówkę i narciarstwo – wyznaje uczeń II LO. Jego plany na przyszłość są bardzo jasne i konkretne. Chciałbym studiować medycynę, myślę, że jest to bardzo interesujący kierunek studiów – uważa.
 
(e.Ż)
  • Numer: 51/52 (714/715)
  • Data wydania: 20.12.05