Kasa wzięta
Powiatowi i miastu po raz pierwszy udało się zdobyć dotacje z Programu Łagodzenia Skutków Restrukturyzacji Zatrudnienia w Górnictwie Węgla Kamiennego. Dotychczas z tych unijnych funduszy garściami czerpali nasi sąsiedzi.
Decyzję o przyznaniu pieniędzy dla magistratu u Starostwa podjął, 12 grudnia, Regionalny Komitet Sterujący w Katowicach. Zarekomendował do dofinansowania dwa raciborskie wnioski: powiatowy – na remont ulicy Brzeskiej oraz miejski, dotyczący modernizacji targowiska – mówi Gabriela Lenartowicz, pod której kierownictwem Regionalne Biuro Projektów Europejskich przygotowało wnioski. Pieniądze Programu pochodzą z pożyczki udzielonej Polsce przez Bank Rozwoju Rady Europy. Nastawione są na rozwój przedsiębiorczości. Atrakcyjność Programu polega m.in. na tym, że dotacja wypłacana jest z góry a nie jak w funduszach strukturalnych dopiero po wydaniu przez samorząd pieniędzy na całość przedsięwzięcia.
Wartość każdego z raciborskich projektów, to w cenach netto po około dwa miliony zł, z czego dotacja wyniesie 50 proc. Ulica Brzeska w Raciborzu jest ważnym regionalnym traktem komunikacyjnym w połączeniu drogowym Raciborza z ziemią wodzisławską. Droga prowadzi do trasy wojewódzkiej nr 936 w kierunku przejść granicznych z Czechami. Strategiczne znaczenie tej trasy wiąże się z budową zbiornika „Racibórz Dolny” oraz autostrady A 1. Ulica Brzeska będzie główną drogą dojazdową do najbliższego węzła autostrady – dodaje G. Lenartowicz. Jest już alternatywą dla przeciążonej drogi wojewódzkiej nr 935 (Racibórz–Pszczyna), choć obecny jej stan nie pozwala na skuteczne pełnienie tej funkcji. Bezpośrednim problem technicznym jest degradacja drogi na skutek osuwanie się skarpy wzgórza morenowego, na stoku którego przebiega rekonstruowany odcinek drogi. Zjawisko to ma miejsce na skutek zaburzonych stosunków wodnych w wyniku złej konstrukcji drogi, przerywającej cieki wodne wzgórza oraz długofalowych efektów powodzi z 1997 r. Konieczność gruntownej przebudowy odcinka drogi uzasadnia także przebieg jej rekonstruowanego odcinka w koronie wałów wspomnianego wyżej zbiornika Racibórz. Na potrzeby projektu przyjęto harmonogram realizacji w latach 2006–2007 w ciągu 18 miesięcy.
Modernizacja targowiska miejskiego w Raciborzu już się rozpoczęła. Nowy, w całości zadaszony obiekt, podzielony zostanie na 105 boksów handlowych.
(waw)
Najnowsze komentarze