W skrócie - powiat raciborski
RACIBÓRZ
- 21 grudnia odbędzie się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta. Głównym punktem obrad będzie przyjęcie przyszłorocznego budżetu. Dokonają też ostatnich zmian w budżecie tegorocznym. Radni powiatowi spotkają się na sesji dopiero pod koniec grudnia.
- Prezydent przedstawił radnym do akceptacji regulamin wynagradzania nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez miasto Racibórz.
- Możliwość dowolnego wyboru szkoły jest niezgodna z prawem – wynika z uzasadnienia do projektu uchwały, którą prezydent przedstawił radnym. Dokument, jeśli zostanie przyjęty, zniesie swobodny wybór, co oznacza powrót do dawnej rejonizacji, przeciwko której protestowało wielu rodziców. Ich stronę wzięła wówczas rządząca w mieście koalicja Ruch Samorządowy „Racibórz 2000” oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Nie wiadomo jak zachowa się obecnie. Powód uchylenia uchwały był już radnym znany przed jej podjęciem.
- Urząd Miasta w Raciborzu z sukcesem przyłączył się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Książki dodają skrzydeł”, którą organizuje Stowarzyszenie Grażyny Malechy „Dodaj dzieciom skrzydeł” pod patronatem prezydenta Lecha Wałęsy. Akcja ma na celu stworzenie księgozbioru dla podopiecznych z rodzin oraz instytucji wymagających wsparcia. Do 7 grudnia w holu ratusza zebrano aż 632 książki. Trafią do trzech raciborskich świetlic środowiskowych. Aktywnie do akcji włączyły się: Gimnazja nr 2 i 3, Szkoły Podstawowe nr 6, 11, 15 i 18 oraz Przedsiębiorstwo Komunalne. Przypomnijmy, że ponad 400 książek udało się zebrać w Urzędzie Skarbowym.
- Prezydent Jan Osuchowski chce by radni zgodzili się na zakup przez miasto budynku po RSP przy ul. Wiejskiej na Ocicach. Ma tu mieć swoją nową siedzibę ośrodek dla bezdomnych „Arka N.”, który, w związku z budową zbiornika Racibórz, będzie zlikwidowany w Sudole. Przeciwko tej lokalizacji protestują mieszkańcy. Miasto jednak uspokaja. Obecność bezdomnych nie będzie się wiązać z żadną uciążliwością. Za ocicki budynek gmina zapłaci około 500 tys. zł.
- Na ręce radnych wpłynęły projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działek przy ul. Mariańskiej-Anny oraz Łąkowej. Obydwa tereny są w sferze zainteresowania sieci handlowych, m.in. Lidla.
- Od 2 do 4 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha trwać będą kolejne VII już Zimowe Warsztaty Wokalno-Aktorskie prowadzone przez Elżbietę Zapendowską oraz Andrzeja Głowackiego. Zakończy je koncert, 4 lutego o godz. 17.00. Do udziału MDK zaprasza młodzież w wieku od 14 do 25 lat. Przesłuchania kwalifikacyjne zaplanowano na 16 stycznia godz. 17.00-19.00.
- 13 grudnia o godz. 17.00 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Raciborzu zaprasza do sali kameralnej Domu Kultury „Strzecha” na koncert mikołajkowy. Nastąpi wręczenie odznak „Przyjaciel dziecka” oraz nagród dla laureatów konkursu plastycznego pt. „Dzieci i młodzież wobec problemu uzależnień”. Z jasełkami wystąpią uczniowie SP 7 oraz Gimnazjum nr 3.
- Bardzo interesującymi wystawami zakończy tegoroczny udany sezon wystawienniczy raciborskie Muzeum. 16 grudnia w budynku ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1 zostanie otwarta wystawa pt. „Co się komu w duszy gra … lalka”, przygotowana ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. 30 grudnia z kolei dostępna będzie ekspozycja pt. „Anioły, diabły i inne strachy w sztuce ludowej”, przygotowana ze zbiorów własnych przez etnografa Julitę Ćwikłę.
- Uwaga naciągacze. Starostwo Powiatowe ostrzega, że nie wydało żadnej rekomendacji dla firmy „SAWA” z Grudziądza, oferującej mieszkańcom powiatu raciborskiego sprzedaż książeczek świątecznych. W ostatnim czasie miejscowe przedsiębiorstwa, instytucje i szkoły odwiedzają osoby podające się jako przedstawiciele handlowi grudziądzkiej firmy, oferując sprzedaż książeczek świątecznych, informując jednocześnie, że część dochodu przeznaczona zostanie na cele charytatywne, a przedsięwzięcie patronuje Starostwo.
- W ramach projektu Śląskiego Centrum Równych Szans pt. „Utworzenie Sieci Punktów Śląskiego Centrum Informacji dla Kobiet”, placówka taka powstała również w Raciborzu przy ul. Ocickiej 4. Nasze miasto jest dziewiątym z kolei w województwie śląskim, gdzie takową powołano. Koordynatorem działalności jest Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza”. Punkt świadczy m.in. pomoc prawną, psychologiczną, szkolenia i warsztaty oraz udostępnia stosowne publikacje. Ofertę swą kieruje przede wszystkim do kobiet i ich bliskich.
- 18 grudnia o godz. 17.00, w ramach kończących się obchodów 800-lecia kościoła WNMP w Raciborzu, w świątyni tej odbędzie się koncert Eleni. Zapraszają proboszcz ks. Ginter Kurowski oraz władze miasta, które finansują występ gwiazdy.
- VI Raciborski Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem” odbędzie się 5, 9 i 10 stycznia w Domu Kultury „Strzecha”. Zgłoszenia zespołów szkolnych, parafialnych oraz działających przy instytucjach kultury przyjmowane będą do 22 grudnia w RCK przy ul. Chopina. Do wyboru jest jedna z form - widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza. Przegląd jest etapem powiatowym międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”, który odbędzie się w Radlinie od 10 do 12 stycznia 2006 r. Eliminacje powiatowe w Raciborzu zakończy koncert galowy 18 stycznia o godz. 11.00 w DK „Strzecha”.
- Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” posiada już status organizacji pożytku publicznego. Stało się tak dzięki decyzji Sądu Rejonowego w Gliwicach. Oznacza to, że wpłaty na konto Stowarzyszenia mogą stanowić podstawę pomniejszenia podatku należnego za 2005 r. Przypomnijmy, że każdy podatnik może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku. SKZR prowadzi zespoły tańca ludowego i nowoczesnego oraz mażoretek. Od lat z powodzeniem promują Racibórz na całym świecie, ostatnio w Korei. Grupy utrzymywane są obecnie ze składek rodziców.
Najnowsze komentarze