Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W skrócie - powiat raciborski

29.11.2005 00:00
RACIBÓRZ
  • Tradycyjnie jak co roku Urząd Miasta wydał zgodę na organizację na płycie Rynku kiermaszu świątecznego. Organizuje go Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców „Kupiec Śląski”.
  • Starosta Jerzy Wziontek został nowym przewodniczącym zgromadzenia fundatorów Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Zastąpił na tym stanowisku poprzedniego starostę Henryka Siedlaczka, obecnie posła PO. Zgromadzenie zatwierdziło na swym ostatnim posiedzeniu preliminarz działalności na przyszły rok. Przypomnijmy, że fundacja dysponuje wpłatami od mieszkańców powiatu raciborskiego. Jest organizacją pożytku publicznego. Wpłaty mogą więc pomniejszać należny fiskusowi podatek o 1 proc. jego rocznego wymiaru. Z pieniędzy tych jest kupowany sprzęt dla szpitala.
  • Magistrat zgodził się na budowę sieci centralnego ogrzewania w ścisłym centrum miasta. Oznacza to, że PEC wykona wykop na ul. Browarnej, która niedawno została odnowiona. Przedsiębiorstwo zapewnia jednak, że przywróci arterię do obecnego stanu. Dzięki inwestycji centralne ogrzewanie z PEC-u zyskają kamienice przy ul.: Solnej, Długiej, Browarnej, Odrzańskiej i przy Rynku. Dla najemców, jak zapewnia ratusz, będzie się to wiązać ze znaczną obniżką opłat.
  • Taksówkarze stojący przed dworcem PKP nie mogą między sobą się dogadać. Dochodzi między nimi do potyczek a nawet gróźb. Do magistratu dochodzą sygnały o nieprawidłowościach, których dopuszczają się niektóre osoby prowadzące przewozy. Sygnały są obecnie sprawdzane. Miasto ustala maksymalny limit taksówek. W tym i kolejnym roku może ich być w Raciborzu 90.
  • Z inicjatywy samorządu wojewódzkiego PKP uruchomi linię kolejową relacji Katowice-Rybnik-Olza-Bogumin. Władze Raciborza wspólnie ze Starostwem chcą wystąpić z wnioskiem, by pociąg na tej trasie przejeżdżał przez Racibórz.
  • Negocjacje miasta z PKP w sprawie przejęcia raciborskiego dworca przez miasto utknęły w martwym punkcie. Kolej zapowiadała, że w zamian za anulowanie jej długów z tytułu należnych gminom podatków i opłat lokalnych, przekaże im swoje nieruchomości. Jak na razie do magistratu wpłynęło tylko jedno pismo PKP, w którym złożono ofertę przejęcia dworca. Prezydent odpowiedział, iż owszem wyraża taką wolę, ale dopiero po dokonaniu kompleksowego remontu obiektu zniszczonego w 1997 r. przez powódź. Żadna odpowiedź jak dotychczas nie wpłynęła.
  • Rada Miasta Raciborza przyjęła na sesji 23 listopada gminny program profilaktyki i rozwiązania problemów alkoholowych na 2006 r. Jego finansowanie zapewniają dochody gminy z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu. W znacznym stopniu pieniądze są przekazywane m.in. na działalność klubów sportowych, które realizują w ramach zajęć profilaktykę antyalkoholową.
  • Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Raciborzu zaopiniował pozytywnie 629 decyzji w sprawie stypendiów szkolnych dla uczniów, przyznając im tym samym pomoc w formie refundacji kosztów: zakupu podręczników, pomocy szkolnych i dydaktycznych, przejazdu do szkół oraz żywienia w stołówce.
  • Zakończyły się prace związane z likwidacją kotłowni gazowej oraz wykonaniem węzła cieplnego w Przedszkolu nr 15 przy ul. Kowalskiej. Do 2006 r. potrwają roboty przy remoncie SP 7 na Ocicach oraz Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej. Zakończono natomiast remont sanitariatów w Domu dla dzieci przy ul. Starowiejskiej oraz w G 5. W grudniu zakończy się remont budynku LZS Brzezie, budowa boiska w Markowicach oraz odnowienie wnętrz magistratu.
  • Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” posiada już status organizacji pożytku publicznego. Stało się tak dzięki decyzji Sądu Rejonowego w Gliwicach. Oznacza to, że wpłaty na konto Stowarzyszenia mogą stanowić podstawę pomniejszenia podatku należnego za 2005 r. Przypomnijmy, że każdy podatnik może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku. SKZR prowadzi zespoły tańca ludowego i nowoczesnego oraz mażoretek. Od lat z powodzeniem promują Racibórz na całym świecie, ostatnio w Korei. Grupy utrzymywane są obecnie ze składek rodziców.
  • Minister Obrony Narodowej na wniosek prezydenta Raciborza przyznał Maciejowi Basiście Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności kraju”. Uhonorowany jest specjalistą do spraw BHP, p.poż. oraz obrony cywilnej w raciborskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.  Medal nadaje się m.in. osobom, które swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umacniania systemu obronnego kraju.
  • 29 listopada na kolejnej sesji będą obradować radni powiatu. Zajmą się zagadnieniami zagrożenia bezpieczeństwa i poprawy jego stanu. Zapoznają się z informacjami prokuratury, policji, straży pożarnej i granicznej oraz służb sanitarnych.
  • 2 grudnia o godz. 17.00 Muzeum w Raciborzu oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na uroczyste zamknięcie wystawy pt. „Matejko kolekcjoner”. Imprezę uświetni wykład Marty Kłak-Ambrożkiewicz pt. „Jan Matejko – mistrz teatru, mistrz scenografii, mistrz rekwizytu”.
  • Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu melduje, że rozpoczął akcję zima. PZD zarządza drogami powiatowymi oraz – na podstawie porozumienia – wojewódzkimi. Łączna ich długość to 270 km. W siedzibie PZD w Raciborzu przy ul. 1 Maja 3 utworzono bazę sprzętowo-materiałową oraz całodobowy punkt dysponowania sprzętem. Informacji o przejezdności dróg udziela dyżurny pod nr tel. 430 12 41 lub godzinach pracy PZD (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30) pod nr 414 00 20. Pod te same numery można zgłaszać sygnały o braku przejezdności. Zwalczanie śliskości dróg przewidziane jest przy użyciu środków chemicznych (sól drogowa, solanka) oraz przy użyciu materiałów uszorstniających (mieszanka piasku i soli, piasek, żużel).
  • Przypominamy, że Urząd Miasta rozpoczął akcję odbioru sprzętu AGD od osób prywatnych. Zajmuje się tym firma „Derewenda”. Umowa z magistratem zobowiązała ją do prowadzenia nieodpłatnie na terenie miasta zbiórki odpadów wielkogabarytowych zawierających freony (lodówki, zamrażalki, chłodziarki) oraz elementy niebezpieczne (telewizory i monitory) a także innych odpadów, jak pralki czy kuchnie gazowe. Zbiórka prowadzona jest od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Aby zgłosić odbiór sprzętu należy skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta pod numerem telefonu 415 31 55. Akcja trwa do 31 grudnia.
  • Numer: 48 (684)
  • Data wydania: 29.11.05