Studenci na emeryturze
„Chcę być w gronie ludzi wartościowych, ambitnych, zaangażowanych. Chcę być przydatnym i aktywnym. Muszę zrobić coś dla siebie”. Tak brzmią jedne z wielu argumentów, przemawiających za tym, dlaczego warto należeć do Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już niebawem takowy zacznie funkcjonować także w Raciborzu.
Uniwersytet Trzeciego Wieku adresowany jest głównie do osób starszych. Daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym, realizowania przedsięwzięć, rozwijania zainteresowań i talentów, nawiązywania nowych znajomości oraz nauki, na którą w żadnym wieku nie jest za późno. Studenci mogliby równocześnie być także wykładowcami, dzielącymi się swoją wiedzą z różnych dziedzin. Skorzystać z tego mogłyby także osoby niepełnosprawne i bezrobotne.
Dzięki mediom poznałam aktywnych rybniczan. Najpierw zaczęliśmy wspólnie działać na rzecz pomocy Polakom na Wschodzie. Okazało się, że mają UTW. Pomyślałam, dlaczego w Raciborzu nie miałoby powstać coś takiego? Podzieliłam się tą myślą z Piotrem Klimą, który udostępnił na ten cel swój lokal - powiedziała Genowefa Arciemowicz, inicjatorka przedsięwzięcia, działająca w wielu organizacjach społecznych. W aptece Piotra Klimy, przy ul. Londzina, 17 listopada, odbyło się spotkanie, poświęcone powołaniu uczelni. Istnieje potrzeba, by emerytom w jakiś sposób zagospodarować czas. Jest przecież udowodnione, że aktywność intelektualna pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej i fizycznej - przekonywał P. Klima.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele UTW z Rybnika, którzy podzielili się z raciborzanami swoimi doświadczeniami, wyrażając chęć i gotowość niesienia pomocy przy zakładaniu uczelni. Jej działalność ma rozpocząć się już w styczniu. Na razie chcemy poznać zainteresowania naszych przyszłych studentów, wyszukać dziedziny, które by ich zaciekawiły oraz wypracować formę funkcjonowania placówki - mówił aptekarz. W Raciborzu mamy wspaniałych, mądrych starszych ludzi, którzy są jednocześnie bardzo skromni, choć mają wiele do powiedzenia. Chcemy ośmielić ich do działania, podzielenia się swoją wiedzą z innymi, szczególnie z nastolatkami, którzy są ciekawi tego „jak to kiedyś było”. Na emeryturze życie toczy się przecież dalej - podkreślała G. Arciemowicz.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego nastąpi w październiku przyszłego roku.
(Adk)
Najnowsze komentarze