Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Manewry egzaminacyjne

22.11.2005 00:00
Mniej zadań na placu manewrowym, kamera w samochodzie i obecność instruktora - to główne zmiany w dotychczasowym systemie egzaminowania osób, ubiegających się o prawo jazdy.
W raciborskim starostwie, 16 listopada, odbyło się spotkanie właścicieli szkół nauki jazdy z Jerzym Ulicznym, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zmiany dotyczą także systemu szkolenia oraz wymogów wobec ośrodków kształcenia kierowców. Wejdą w życie 10 stycznia przyszłego roku na mocy rozporządzenia, wydanego przez ministra infrastruktury. Z ulgą odetchną ci, dla których zadania na placu manewrowym spędzają sen z powiek. Według nowych przepisów będą musieli wykonać jedynie dwa z nich. To jazda po łuku, który będzie szerszy i ruszanie spod wzniesienia.  Jak wykazała praktyka plac manewrowy dla wielu był barierą nie do pokonania. Zmiany umożliwią im kontynuowanie egzaminu i wykazanie się swoimi umiejętnościami w czasie jazdy w ruch ulicznym -  powiedział Jerzy Uliczny.
 
W samochodach egzaminacyjnych zamontowane zostaną kamery z widokiem na przednią szybę oraz mikrofony. Rejestracja przebiegu egzaminu praktycznego powinna poprawić bezstronność oceny przez egzaminatora - wyjaśniał przedstawiciel WORD. Jeżeli w trakcie egzaminu dojdzie do awarii tych urządzeń, będzie on powtarzany na koszt ośrodka.
 
Kolejną nowością jest możliwość uczestniczenia w egzaminie instruktora prowadzącego jako obserwatora. Na żądanie osoby zdającej będzie mógł jechać w samochodzie obok swojego kursanta.
 
Oprócz tego do czterech godzin zwiększą się zajęcia z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Obowiązkowe będą dwie godziny jazdy w porze nocnej. Zmiany te dotyczą przede wszystkim kategorii B. Przyszli motocykliści w dalszym ciągu będą musieli zmagać się na placu z „ósemką“.
 
Unormowany zostanie m.in. czas pracy instruktorów. Ci, którzy są już gdzie indziej zatrudnieni na pełnym etacie, będą mogli dodatkowo szkolić kierowców przez kolejne cztery godziny. W sumie ich dobowy czas pracy nie może przekroczyć dwunastu godzin. Każdy ośrodek będzie musiał posiadać własne biuro, salę wykładową i plac manewrowy, spełniający określone wymogi. Wszystko to, zgodnie z rozporządzeniem, ma mieścić się na terenie jednego powiatu. W marcu  odbędą się kontrole placów manewrowych pod kontem dostosowania ich do obowiązujących po 10 stycznia przepisów.
 
Spotkanie w starostwie miało charakter roboczy. Kolejne ma odbyć się w styczniu.
 
(Adk)
  • Numer: 47 (683)
  • Data wydania: 22.11.05