środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Medale za trud

15.11.2005 00:00
Pamiątkowe medale 100-lecia ZNP otrzymali zasłużeni działacze związku.
Medale-upominki, w podziękowaniu za współpracę dostali także dyrektorzy szkół oraz władze gminne. 5 listopada odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podczas imprezy złotą odznaką uhonorowano Zofię Purol, długoletnią nauczycielkę historii i j. polskiego z Kuźni Raciborskiej.
 
NR: Jak wyglądały początki Pani pracy?
 
Zofia Purol: Zaczynałam jako młoda nauczycielka z ogromnym zapałem do pracy i głową pełną pomysłów w tzw. czteroklasowej szkole w Pietraszynie. Bardzo ciepło wspominam uczniów tej szkoły i mieszkańców tej miłej przygranicznej miejscowości. Wkrótce awansowałam na kierownika szkoły w Gródczankach, a w 1971 r. zatrudniłam się w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Byłam i jestem nauczycielką i wychowawczynią.
 
NR: Czy nigdy Pani nie żałowała swego wyboru?
 
ZP: Zostać nauczycielką – to było jedno z moich marzeń. Mam więc ogromną satysfakcję, że właśnie taką drogę życiową wybrałam. Pewnie już niedługo odejdę z tego zawodu, ale będzie to dla mnie bardzo smutny moment.
 
NR: Co jest najważniejsze w tym zawodzie?
 
ZP: To jest bardzo trudny i odpowiedzialny, ale równocześnie bardzo piękny zawód. Bo cóż może być piękniejszego niż widzieć jak mądrzeją, rosną, wybierają najczęściej właściwą drogę życia, nasi uczniowie i wychowankowie?
 
NR: Dziękuję za rozmowę
 
(e.Ż)
  • Numer: 46 (682)
  • Data wydania: 15.11.05