W skrócie - powiat raciborski
RACIBÓRZ
- Posłowie z Raciborza zaczęli pracę. Andrzej Markowiak (PO) został członkiem dwóch komisji: do spraw Unii Europejskiej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. W tej drugiej jest zastępcą przewodniczącego Krzysztofa Filipka z Samoobrony. Poseł Henryk Siedlaczek (PO), były starosta raciborski, został członkiem komisji gospodarki. Jacek Wojciechowicz (PO) pracuje w komisji finansów publicznych oraz odpowiedzialności konstytucyjnej, zaś Arkadiusz Mularczyk (PiS) w komisjach ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka.
- Urząd Miasta rozpoczął akcję odbioru sprzętu AGD od osób prywatnych. Podpisana umowa z Firmą Handlowo – Usługową „Derewenda” zobowiązała ją do prowadzenia nieodpłatnie na terenie miasta zbiórki odpadów wielkogabarytowych zawierających freony (lodówki, zamrażalki, chłodziarki) oraz elementy niebezpieczne (telewizory i monitory) a także innych odpadów, jak pralki czy kuchnie gazowe. Zbiórka prowadzona jest od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Aby zgłosić odbiór sprzętu należy skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta pod numerem telefonu 415 31 55. Akcja trwa do 31 grudnia.
- 7 listopada, tym razem w Kuźni Raciborskiej, odbył się konwent wójtów, burmistrzów, prezydenta Raciborza i starosty powiatu. Tematem posiedzenia było omówienie realizacji strategii rozwoju powiatu w poszczególnych gminach.
- 19 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury „Strzecha” odbędzie się konferencja pt. „Zdrowie psychiczne - zagrożenie i obrona. 5 lat doświadczeń Stowarzyszenia Persona”. Początek o godz. 10.00. Tematyka obejmie zagadnienia: wychowania do zdrowia psychicznego, profilaktyki zaburzeń, marginalizacji młodzieży poprzez mobbing uczniowski, diagnozowania i leczenia schizofrenii, leczenia uzależnień i działalności ośrodka wsparcia dla osób zaburzonych psychicznie „Persona”.
- Do 18 listopada potrwa VI Powiatowy Festiwal Szkolnych Zespołów Artystycznych. W ramach imprezy odbywają się przeglądy teatralny, taneczny i wokalny. Koncert galowy zaplanowano na 18 listopada o godz. 11.00 w Domu Kultury „Strzecha”. Wystąpią laureaci festiwalu, a gościem specjalnym będzie Ania Wyszkoni, wokalistka zespołu Łzy. Festiwal jest przeglądem całorocznej pracy zespołów artystycznych, działających w placówkach oświatowych i instytucjach kultury na terenie powiatu.
- Grupa stu uzdolnionych polskich uczniów odwiedzi w listopadzie niemieckie placówki badawcze: Laboratorium Fizyczne i Laboratorium Biologiczno–Chemiczne w Berlinie oraz Instytut Molekularnej Biologii Komórkowej i Genetyki im. Maxa Planca w Dreźnie. Wyjazd organizuje i finansuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wśród setki znalazł się uczeń II LO Paweł Chlebek. Jest szczególnie uzdolniony w zakresie nauk przyrodniczych.
- Raciborskie Centrum Kultury ogłasza nabór do grupy plastycznej dla dzieci. Zajęcia odbywają się we wtorki i środy w godzinach od 17.00 do 19.00. Szczegóły pod numerem telefonu 415 25 40 lub mailowo: rck@rck.com.pl.
- Do 25 listopada można nadsyłać zgłoszenia do udziału w XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego finał odbędzie się 8 stycznia 2006 r. w Będzinie. Festiwal składa się z dwóch etapów, tj. eliminacji rejonowych i finałowych. Eliminacje rejonowe w Raciborzu zaplanowano na 15 grudnia. Ich organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu przy ul. Stalmacha 12. Tam też można zasięgnąć więcej informacji. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów, a dolna granica wieku uczestnika wynosi 7 lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.
- 25 listopada o godz. 9.00 filia biblioteczna w Markowicach organizuje Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.
- W ramach Roku Polsko-Niemieckiego starosta raciborski Jerzy Wziontek oraz członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego Leonard Malcharczyk zapraszają na koncert inauguracyjny IX Festiwalu Kompozytorów Śląskich. Odbędzie się on 21 listopada o godz. 19.00 w kościele Św. Mikołaja przy ul. Kozielskiej w Raciborzu. W programie utwory: Gunter Bialas – Serenade, Max Bruch - Kol Nidrei, Wolfgang Amadeus Mozart - Msza Koronacyjna C-dur w wykonaniu 50-osobowego chóru i 50-osobowej orkiestry z Niemiec.
- 66 maturzystów II LO i sześciu nauczycieli oddało honorowo krew dla Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Młodzież „Mickiewicza” przeprowadziła taką akcję już po raz drugi. Odbyła się w szkole. Chętnych do oddania krwi było znacznie więcej. Nie wszyscy jednak, m.in. z powodu przebytych infekcji, zostali zakwalifikowani. Uzyskano 30 litrów krwi. Każdy krwiodawca otrzymał tzw. posiłek energetyczny w postaci czekolad i kawy oraz zwolnienie z dalszych lekcji w tym dniu. Akcja odbyła się z inicjatywy nauczycieli: Macieja Malinowskiego i Elżbiety Kilijan - opiekuna Szkolnego Koła PCK.
- W planie finansowym na 2006 r. śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia wydatki na świadczenia opieki zdrowotnej wynoszą 4,275 mld zł i są wyższe od tegorocznych o 3 proc. Szpital Rejonowy w Raciborzu, który ma podpisany z NFZ trzyletnią, ważną do końca 2007 r. umowę, otrzymał już propozycje wysokości kontraktu (kwoty zobowiązań NFZ) na przyszły rok. Trwają uzgodnienia szczegółów. Finał rozmów nastąpi z początkiem grudnia.
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA z siedzibą w Gdańsku, mające swój oddział w Raciborzu, zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji pt. „Mobbing - klęska zarządzania czy problem społeczny?”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Konferencja odbędzie się 26 listopada w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina. Początek o godz. 10.30. Udział jest bezpłatny.
Najnowsze komentarze